STRUNY PODZIMU SE ROZECHVĚJÍ UHRANČIVÝMI ŠAMANSKÝMI ZPĚVY

Autentické zpěvy daleké a chladné Sibiře představí již tuto neděli 7. října na Strunách podzimu ženský soubor Ayarkhaan. Sibiřanky si vystačí se svými hlasy a nejprimitivnějším nástrojem světa – brumlí, hudebním symbolem mnoha sibiřských národů. Jejich fascinující vystoupení posouvají hranice možností lidského hlasu a jistě potěší ty, kteří již dříve objevili fascinující vituozitu tuvinských Huun Huur Tu nebo originalitu rockových průkopníků Yat Kha.

Soubor vedený virtuózní hráčkou Albinou Degtjarevou pochází z Jakutska. Jeho repertoár vychází z tradičních šamanských zpěvů, kdy se hra na brumli kombinuje se zpěvem. Vznikají tím velmi zvláštní zvukové a rytmické kombinace; hypnoticky opakovanými motivy a rytmickou strukturou mohou připomenout syrové struktury některých stylů elektronické hudby, nebo dokonce heavy metalu. Dámy z Ayarkhaan uhranuly publikum po celém světě, mimo jiné na prestižním festivalu WOMAD, který založil Peter Gabriel nebo world music festivalu a veletrhu WOMEX.

Koncert se koná v Českém muzeu hudby a začíná v 19.30 hodin. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketpro a hodinu před začátkem v místě konání. Festival Struny podzimu nabízí až do 3. listopadu v různých koncertních sálech žánrově pestré hudební zážitky s důrazem na uměleckou kvalitu, včetně koncertu největší žijící jazzové legendy Sonnyho Rollinse 31. října v pražské Lucerně. Více na www.strunypodzimu.cz.