Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Struny podzimu opět psány nezaměnitelným rukopisem

8. 06 2011 | Na import zavedených i nově zářících hvězd na hudebním nebi si příznivci Mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu již zvykli. Festival však nabízí možnost vidět a slyšet etablované interprety v nových a netradičních hudebních souvislostech, s žánrovými či repertoárovými přesahy. Toho všeho se dostane publiku vrchovatou měrou i během nadcházejícího 16. ročníku Strun podzimu.

Zárukou jsou jména houslového virtuosa Thomase Zehetmaira, jazzového kontrabasisty Avishaie Cohena nebo mezzosopranistky Vivicy Genaux. Zásadním letošním posunem pak je rozvinutí projektu Struny dětem a transformace festivalové platformy věnované mladým talentům Spotlight v samostatný minifestival.
   
O oslňující lesk Strun podzimu se postarají též vynikající operní pěvec Sir Willard White, finský akordeonista Kimmo Pohjonen či legendární saxofonista Charles Lloyd. A v neposlední řadě hvězda nedávného Jarního GALA pro Struny podzimu Dee Dee Bridgewater – tato výjimečná vokalistka se po nadšeném ohlasu zdejšího publika vrátí se svým kvartetem, aby Struny podzimu 26. září zahájila. „Po strhujícím vystoupení na Jarním GALA pro Struny podzimu v Obecním domě jsme nemohli odolat příležitosti představit umění Dee Dee Bridgewater našemu festivalovému publiku i s jejím all-star bandem,“ vysvětluje Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu. Do 10. listopadu, kdy Struny podzimu ve Stavovském divadle uzavře okouzlující a před tuzemskými posluchači debutující Vivica Genaux s vivaldiovským programem, čeká návštěvníky festivalu deset večerů plných nezměrné rozmanitosti hudebního světa a přehlížejících vyjeté žánrové koleje.
   
Opět se podaří naplnit leitmotiv festivalu, kterým je zážitek z objevování. V Českém muzeu hudby zažijí posluchači další z řady ojedinělých ukázek vokálního umění: krásu korsické polyfonie představí tamější vokální soubor A Filetta. V české premiéře vzdá hvězda současné opery Sir Willard White hold svému vzoru - afroamerickému zpěvákovi Paulu Robesonovi. Své dvě hudební tváře – jazzovou a hip-hopovou – představí talentovaný Robert Glasper vycházející z tvorby Thelonia Monka a spolupracující mj. s rapperem Kanye Westem. Avishai Cohen i Kimmo Pohjonen představí na Strunách podzimu své zbrusu nové projekty v živé koncertní verzi.
Spotlight, festivalová platforma pro mladé talenty, se v letošním roce rozšíří na komplexní minifestival, který vyvrcholí druhým vystoupením Roberta Glaspera a jeho hip hopem ovlivněného seskupení nazvaného Robert Glasper Experiment. Festivalové publikum se může těšit na multižánrová vystoupení, jam sessions i workshopy „umělců, o kterých ještě uslyšíte“.
   
Vedle zavedených a oblíbených lokací, jakými jsou Stavovské divadlo, Rudolfinum nebo Pražská křižovatka, zavítají hudební produkce Strun podzimu nově do Státní opery Praha, experimentálního prostoru Roxy/NoD, Divadla na Vinohradech a do prostoru Divadla Hybernia.
„Udržení vybrané dramaturgie festivalu a rozvíjení jeho záběru v podobě nových projektů by nebylo možné bez podpory festivalových partnerů. Náš dík za dlouholetou spolupráci, ochotu a důvěru patří především společnostem Teléfonica O2 a PRIVAT BANK AG. Nově vítáme mezi podporovateli festivalu Struny podzimu mecenáše Karla a Michaelu Janečkovy,“ vysvětluje Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu.
   
Společnost Teléfonica O2 stojí při festivalu Struny podzimu již úctyhodným jedenáctým rokem. „S potěšením sledujeme, jak tato výjimečná hudební událost rok od roku vzkvétá a oslovuje stále širší okruh posluchačů. Dlouholeté partnerství nám také umožňuje přicházet s novými společnými projekty, jako je například soutěž pro mladé talentované hudebníky O2 Extra šance,“ hodnotí Tomáš Dufek, Manažer pro Sponzoring a Eventy společnoti Telefónica O2.
   
Festival tradičně podporují také hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR. Vedle speciální donátorské akce Jarní GALA pro Struny podzimu hledají pořadatelé festivalu další zdroje financování. Do šestnáctého ročníku vstupují ve spolupráci s portálem zaměřeným na podporu neziskových organizací www.darujspravne.cz s novým projektem individuálního dárcovství. Příznivci této mimořádné přehlídky mohou jednoduchou cestou – on-line platbou – podpořit festival symbolickou částkou. Podrobné informace lze získat na www.strunypodzimu.cz/podporte-festival.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty bude zahájen 2. května ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném tradičně v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11 do 18 hodin. Od letošního roku je možné zaplatit vstupenky on-line na www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro. Struny podzimu nabízejí opět cenově výhodné abonmá dle jednotlivých programových řad. Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – vstupenky za 100 Kč, které opravňují zaujmout volná místa v sále po třetím zazvonění. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %.

 

Diskuse

Čtěte více

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Letos po rekordních prázdninách se v Praze 8 děti vrátily do školních lavic. Popřát jim tvůrčí atmosféru, nové kamarády, spoustu zážitků a úspěchy přišli i zástupci radnice. Na ZŠ Ústavní vítal ...

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Dopřejte si luxusní péči o vaše vousy jako v klasickém pánském holičství. Upravená tvář, ať už na hladce oholená nebo se zastřiženým strništěm je znakem každého gentlemana. Pro pohodlnou úpravu ...

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Více než 200 let po průmyslové revoluci má většina výrobků a staveb přesně definované technické parametry pro zhodnocení kvality, zvláště pokud je na nich nebo na jejich vlastnostech závislá ...

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

Společnost Banking Software Company (BSC), největší bankovní softwarehouse v České republice, byla zařazena mezi doporučené dodavatele řešení v oblasti digitální transformace bankovnictví v rámci ...

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Od 8. června 2020 se základní školy otevřely také pro II. stupně, což navazuje na postupné rozvolňování vládních opatření. Ty byly z kraje března zavedeny, aby omezily šíření epidemie koronaviru. ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO