Středočeský kraj vypsal tendry na opravy silnic za více než 300 mil. Kč

Středočeský kraj vypsal sedm nových tendrů na opravy silnic za více než 300 milionů korun. Jde o část dopravních staveb, které zastavil po zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha. Aby byla zachována co největší objektivita, bude v hodnoticích komisích na tyto zakázky zasedat a rozhodovat také zástupkyně opozice, šéfka kontrolního výboru Dagmar Nohýnková z ODS, sdělil dnes ČTK mluvčí kraje Milan Smutný.

Radní koncem května zrušili dvě desítky tendrů na opravy silnic vyhlášených formou takzvaných užších výběrových řízení, kdy se počet uchazečů v prvním kole zužuje pomocí vybraných kritérií. Celkový objem těchto zakázek financovaných z EU překročil miliardu korun. Kraj se rozhodl zakázky přesoutěžit i za cenu zpoždění oprav až o tři čtvrtě roku. Zdůvodnil to tím, že nechce, aby kvůli Rathově korupční kauze na jakoukoliv z těchto investičních akcí padl sebemenší stín pochybnosti. Kromě toho zrušil i další sporné zakázky - plánovanou rekonstrukci buštěhradského zámku, dostavbu domova důchodců v Uhlířských Janovicích a dokončení druhé etapy generelu mladoboleslavské nemocnice.

V pondělí krajská rada schválila vyhlášení tendrů na sedm dopravních staveb. Tou největší je rekonstrukce silnice druhé třídy mezi Sýkořicí a Křivoklátem za 118 milionů bez DPH. Na téměř 83 milionů korun bez daně hejtmanství předběžně vyčíslilo schválenou opravu silnice na trase Bakov nad Jizerou - Kněžmost. Rekonstrukce se mají dočkat i silnice v Červených Janovicích a Mšenu, okružní křižovatka v Kutné Hoře, silnice číslo 101 u Říčan v úseku od dálnice D1 k Lipanské ulici a most v Choceradech.
 
"Všech sedm nově vyhlášených výběrových řízení, která včera (v pondělí) odsouhlasila rada kraje, jsou zakázkami, které byly v minulosti řešeny takzvanou losovačkou a které nyní Středočeský kraj vypisuje v novém otevřeném výběrovém řízení," uvedl Smutný.
 
Bývalý hejtman Rath je ve vazbě kvůli údajnému přijetí úplatku. Spolu s ním policie stíhá dalších osm lidí, například bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta.
 
zdroj: ČTK