Stále více dětí má obezitu, pravidelný sport může pomoci
Každé čtvrté dítě v Česku trpí nadváhou, více než 16 % jich je obézních a situace se dlouhodobě zhoršuje. Špatnou zprávou je, že většina obézních dětí zůstává obézní i v dospělosti. Problémem je, že děti si tak zadělávají na mnoho zdravotních komplikací do budoucna. Pomohl by pravidelný pohyb, ideálně s organizovanou pravidelností ve sportovním oddíle.
Obézních dětí je stále více. Poslední data představuje studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021, podle které má problémy s váhou asi 26 % dětí a mladistvých. Obézních je pak 16 % dětí a mladistvých mezi pěti a 17 lety. Situace se přitom dlouhodobě zhoršuje. Ještě v roce 1991 obezitou trpěla jen tři procenta dětí a mladistvých, nadváhu potom mělo asi sedm procent. A podle odborníků nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše mají opačné indicie.
Ve srovnání mají výraznější potíže chlapci, zejména mezi 11 a 13 lety. U 11letých trpí nadváhou nebo přímo obezitou dokonce přes 38 procent jedinců. Váhu v úrovni normality má zhruba polovina chlapců v tomto věku. U dívek ve věku 13 let spadá do kategorie nadváhy či obezity téměř 32 % z nich. A navíc, podobně je na tom kategorie dětí ve věku 11 let.
„Nejsou to jen prostá data. Vidíme, že tyto děti mají závažné metabolické komplikace, které je budou provázet nejen v dětství, ale i v dospělosti. Nejde tedy jen o aktuální situaci, která je v dětské populaci, ale která se projeví i v budoucnu,“ poznamenává Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. Lékař zároveň působí jako předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti JEP.
Mezi hlavní příčiny dětské obezity patří vedle vrozených predispozic a dalších genetických příčin i zevní faktory jako je konzumace jídel s vysokou energetickou hodnotou, nedostatek dobrých příkladů a vzorů v rodině a ve škole a celkově sedavý způsob života bez pravidelného pohybu a sportu.
„Mnoho dětí má dlouhodobě vyšší příjem kalorií než jejich výdej. Pokud totiž pravidelně nesportují, nemají kalorie, jak vydat. To vede k rozvoji nadváhy a později obezity,“ říká Petr Salomon z platformy pro snadnou organizaci sportovních týmů Týmuj.cz a dodává: „Nejlepší formou je pak kolektivní sport, kde jsou děti s kamarády a sportovní aktivita se nedílně pojí se zábavou.“
Mnoho dětí má také špatné stravovací návyky. Jsou zvyklé mlsat, jíst mezi hlavními jídly a často se stravovat v evidentně nezdravých fast foodech. Velký problém v jídelníčku dnešních dětí činí také slazené nápoje nebo energetické drinky.
Mezi problémy, které nezdravé stravování nadváha přinášejí patří vysoký krevní tlak v některých případech i cukrovka 2. typu. Obezita také představuje enormní zatížení kloubů, což s sebou přináší nejrůznější ortopedické problémy. Obézní děti více trpí například respiračními infekty nebo se u nich častěji vyskytuje astma.
„Rodiče by se měli snažit děti co nejvíce motivovat k aktivnímu trávení volného času. Vedle toho, že jim budou sami vzorem, měli by je ideálně zapojit do vhodných pohybových aktivit a pomoci jim naučit se najít udržitelný režim, díky němuž budou mít svou váhu pod kontrolou,“ uzavírá Petr Salomon z Týmuj.cz.