Souboj barokních titánů na Pražském hradě připomene Letní slavnosti staré hudby

Znovuobjevené historické violoncello da spalla bude hlavním hrdinou v Souboji barokních titánů, který se koná 17. října v Rudolfově galerii Pražského hradu. V programu výjimečného koncertu v produkci festivalu Letní slavnosti staré hudby zazní skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Wilhelma Friedemanna Bacha a Georga Philippa Telemanna. Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum si jako sólistu přizval charismatického Françoise Fernandeze – virtuosa na vzácný nástroj violoncello da spalla (česky náramenní violoncello). Večer slibující nevšední zážitek je zároveň příslibem podzimní řady tradičního koncertního cyklu Barokní podvečery, jenž bude v listopadu a prosinci probíhat v Refektáři kláštera dominikánů. Více na www.letnislavnosti.cz a www.baroknipodvecery.cz. 

„Podobu náramenního violoncella jsme dosud znali jen z výtvarných děl a partitur z 18. století”, vysvětluje Jana Semerádová, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum, a pokračuje: „Bylo menší než violoncello a často se na ně hrálo vestoje. Jeho podmanivý zvuk je ozdobou instrumentálních koncertů té doby.” Johann Sebastian Bach tento dnes téměř  zapomenutý pětistrunný nástroj předepsal jak pro svou 6. violoncellovou suitu, tak pro krásná sóla v některých kantátách. I jiní skladatelé dávali často nástroji přednost před violoncellem, a to kvůli jasnějšímu a nosnějšímu zvuku. Violoncello da spalla je tak ideálním adeptem pro interpretaci náročného cellového partu v 6. Braniborském koncertu, ale také například mnoha skladeb Telemannových.

Houslista a pedagog François Fernandez je renomovaným interpretem bachovského repertoáru. Jako přední specialista na provádění barokní hudby je zván na prestižní pódia po celém světě. Pochází z hudební rodiny a hře na historické hudební nástroje se věnuje již od mládí. Hru na barokní housle studoval u Sigiswalda Kuijkena a již v sedmnácti letech vystupoval v Kuijkenově souboru La Petite Bande. François Fernandez spolupracoval jako umělecký vedoucí a sólista s předními barokními orchestry. Hraje také na violu, violu da gamba, violu d’amore a zmíněné violoncello da spalla. 
Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje hudbě 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům. Soubor působí pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové a úzce spolupracuje s významnými evropskými dirigenty, sólisty, režiséry či choreografy. Collegium Marianum se těší uznání zahraniční i české odborné kritiky a pravidelně natáčí pro Českou televizi, Český rozhlas a zahraniční rozhlasové stanice. Collegium Marianum je rezidenčním souborem Mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby.
 
Letní slavnosti staré hudby se díky zaměření na hudbu dávných staletí a spojením nápadité dramaturgie s vynikající úrovní interpretace řadí k předním událostem pražského hudebního života, jehož jsou již 12 let pevnou součástí. Po bohaté letní festivalové nabídce organizátoři ve spolupráci s Klášterem dominikánů v Praze připravili podzimní řadu Barokních podvečerů. Na koncertech zazní například Monteverdiho pátá kniha madrigalů či skladby houslových virtuózů Františka Bendy, Františka Jiránka anebo Christiana Gottlieba Postela. Na závěr se publikum může těšit na prosincový koncert Klanění tří králů aneb Vánoce na svatovítském kůru se slavnostní hudbou Jana Dismase Zelenky a Josefa Antonína Sehlinga.
 
Souboj barokních titánů
 
Středa 17. října 2012 od 19.30
Rudolfova galerie, Pražský hrad
 
François Fernandez – violoncello da spalla
COLLEGIUM MARIANUM – orchestr
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Lenka Torgersen – koncertní mistr
 
PROGRAM
Antonio Vivaldi – Concerto „Il gardellino“
Johann Sebastian Bach – Braniborský koncert No. 4 a No. 6
Wilhelm Friedemann Bach – Adagio a Fuga g moll
Georg Philippe Telemann – Triple Concerto A dur