Snížení letošních grantů pro kulturu schváleno

Pražští radní na včerejším jednání schválili snížení víceletých grantů pro kulturní projekty a instituce v metropoli. O deset procent méně tak letos dostanou divadla, kluby, hudební festivaly i galerie. V některých případech se plošné snížení prostředků vyšplhá až do řádu milionů. Radní mimo jiné projednávali také seznam uchazečů o víceleté granty v letech 2013 až 2016. Získat by je měly zatím jen čtyři subjekty. Rozhodnutí radnice kritizují nejen dotčené kulturní instituce, ale i opoziční pražští zastupitelé.

Desetiprocentní plošné škrty v grantech se dotknou všech zhruba čtyř desítek institucí napříč kulturním spektrem. Méně, než ukládaly původně schválené granty pro rok 2012, dostanou kluby, hudební tělesa a orchestry, pořadatelé festivalů, taneční seskupení i galerie. Výjimkou nebudou ani divadla, a to včetně velkých a oblíbených scén, jejichž rozpočty jsou v řádech desítek milionů korun.

Dejvické divadlo letos například mělo v rámci víceletého grantu získat od města grant ve výši 10 milionů korun, po snížení ale dostane jen devět milionů. O 1,79 milionu korun bude mít méně Činoherní klub, Divadlo Archa přijde o dva miliony. Většina z divadel tak bude muset letos uvést méně nových inscenací, škrty se v některých případech možná dotknou i technických profesí v divadlech, kam patří maskéři či inspicienti. "Hrozí ztráta profesionality divadel," varoval šéf Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Obavy z budoucnosti má i ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab: "Budeme muset sáhnout úplně do všeho. Když si vezmete, že zhruba polovina toho grantu jde jen na obligatorní platby, jako je nájem, služby, energie a tak dále, tak potom na tu vlastní činnost už nezbývá prakticky nic," řekl ČTK.

Snížení grantů se nelíbí ani zastupitelům z řad sociálních demokratů, kteří postoj radnice dokonce označili za "ránu dýkou do zad pražské kultury." Podle bývalého radního pro kulturu Lukáše Kauckého (ČSSD) může dnešní rozhodnutí pražských radních znamenat pro některé kulturní projekty a instituce i úplný zánik.

Radní dnes mimo jiné projednávali také žádosti o víceleté granty pro kulturu na léta 2013 až 2016. Z více než 20 žadatelů je ale dostanou asi jen čtyři subjekty. Dvouletý grant zřejmě získá divadelní skupina Spitfire Company (v celkové výši přesahující milion a půl) a nakladatelství ARGO (milion korun). Po celé čtyři roky pak město hodlá podporovat jen Talichův komorní orchestr a jeho cyklus abonentních koncertů (celkem 1,6 milionu) a Svatováclavské slavnosti 2013 až 2016 (dva miliony korun).

Praha chystané snížení grantů avizovala již počátkem letošního roku. "Dotace jsou poníženy vzhledem k tomu, že letošní rozpočet je v běžných výdajích o pět procent nižší," zdůvodnil tehdy škrty předseda výboru Ondřej Pecha (ODS). "Udělali jsme korekce tak, abychom se vešli do sníženého limitu," doplnil. Plošným snížením víceletých grantů tak letos radnice ušetří zhruba 16,5 milionu korun. Celkem institucím vyplatí částku dosahující téměř 150 milionů korun.

zdroj: ČTK