Skupinu padělatelů dokladů zadržela policie

Kriminalisté začali stíhat 17 lidí, které podezírají z padělání dokladů. Mezinárodní skupina měla jádro v Česku, falešné občanské, cestovní a řidičské průkazy ale distribuovala i do dalších evropských zemí, sdělil dnes ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Podle něj jsou mezi obviněnými hlavně výkonné špičky padělatelů, kteří v posledních deseti letech prakticky ovládli černý trh s doklady v ČR a částečně i v zahraničí.

Skupina měla podle Hantáka dvě řídící centra - v Praze a Brně. Vedla ji pětice mužů z Albánie a Bulharska, kteří ale dlouhodobě žili v Česku. Pražští padělatelé pak dokázali vyrobit nejen české doklady, ale také průkazy slovenské, bulharské, belgické, holandské, finské, dánské či zemí bývalého Sovětského svazu. Kompletní sadu dodávali podle mluvčího za 1500 až 1800 eur (zhruba 37.200 až 45.600 korun). Při běžné kontrole nešlo odhalit, že jde o padělky.

"Zájem o takové doklady byl jak ze strany běženců, kterým následně otevíraly cestu do nejrůznějších destinací schengenského prostoru, ale také osob, které se falešnou identitou a vycestováním z domovské země snažily vyhnout trestnímu stíhání či tímto způsobem krýt následně páchanou trestnou činnost," uvedl Hanták. Celý obchod byl podle něj založen na absolutní důvěře mezi padělateli, distributory a objednavateli.
 
V rukou českých policistů skončili kromě Bulharů a Albánců také jedna Češka, jeden Egypťan a několik Ukrajinců. V případě odsouzení jim hrozí až desetileté tresty vězení, 15 z nich je nyní ve vazbě. Policisté odhalili v souvislosti s tímto případem také čtyři padělatelské dílny, tři v soukromých bytech v Praze a jednu v Maďarsku. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství Břeclav.
 
zdroj: ČTK