Škodí vajíčka či alkohol našemu srdci?

Blíží se velikonoční svátky, které se mnohdy nesou ve znamení horší životosprávy. Často konzumujeme více sladkého, vajíček či alkoholu. To vše může vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale i k závažnějším problémům, jako je zvýšený cholesterol. Ten je „vstupní branou“ k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Vysoký cholesterol je častým problémem, kterým trpí asi polovina populace.  

„Jakákoliv dlouhodobá nevyrovnanost ve stravovacím režimu s sebou přináší riziko takzvaných civilizačních onemocnění. Velká část dospělé české populace si nadbytečným příjmem kalorií, cukrů, nasycených tuků a soli způsobuje vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a vyčerpává schopnost slinivky břišní regulovat hladinu cukru v krvi. Z toho pak pramení obezita, cukrovka 2. typu a aterosklerotické kardiovaskulární nemoci, jako je infarkt myokardu a cévní mozkové příhody,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Samozřejmě člověk nedostane infarkt po tom, co sní mazanec s máslem či vypije panáka slivovice. Důležité je ale obecně přemýšlet nad složením stravy, kterou jíme pravidelně a přemýšlet o našem zdraví na pár let dopředu. 

Při „hodování“ dodržujte pitný režim

Pokud také před každým jídlem vypijete sklenici vody, tak si více zaplníte žaludek a nebudete mít potřebu se tolik přejídat. Především při velikonočním hodování se tato rada bude hodit. Důležité je také jíst pravidelně každé 3-4 hodiny. Pravidelnost zaručí, že nebudete mít záchvaty hladu, se kterým přichází zbytečné přejídání.

Vajíček se nebojte

Mezi největší symboly Velikonoc patří vajíčka. A častou otázkou je, vadí jejich konzumace našemu zdraví? „Mnoho lidí nejí vajíčka, protože se bojí, že jsou škodlivá. Vajíčka jsou ale v pořádku a do zdravého jídelníčku patří, pokud to s nimi strávník nepřehání. Jedno vajíčko denně dodá organismu významné množství bílkovin a cholesterol ovlivní v porovnání s jinými potravinami jen nepatrně,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě. Nebojte se proto vajíček. Konzumace sedmi vajec týdně je považována za bezpečnou i z hlediska hlídání hladiny cholesterolu.

Alkohol není pro naše srdce zdravý

Velikonoční koledy, především na venkově a v menších městech, jsou většinou provázeny konzumací tvrdého alkoholu. Jak to je s alkoholem a zdravím našeho srdce? „Dřívější představy, že malé množství alkoholu srdci a cévám mohou prospívat, byly posledními výzkumy vyvráceny. Dnes víme, že i z hlediska cévního zdraví je nejlepší nekonzumovat alkohol vůbec. Není přitom rozdíl v typu alkoholických nápojů. Dříve často zmiňované pozitivní efekty konzumace (červeného) vína na oběhovou soustavu nesouvisejí s vlastnostmi alkoholického nápoje, ale spíše s dalšími charakteristikami životního stylu, které se liší u konzumentů různých typů alkoholických nápojů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, další z garantů projektu Srdce v hlavě.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.