Senátor Dryml říká: Korupce už bylo dost, je načase začít s úklidem

Senátor Vladimír Dryml přes půl roku poukazuje na podivné projekty v Královéhradeckém kraji. Před měsícem jeho snaha něco změnit dokonce vyústila v odchod ze strany ČSSD, kde byl 14 let členem. Neochota dále přehlížet hry s veřejnými penězi dokonce dospěla do fáze, že Vladimír Dryml hodlá kandidovat na krajského hejtmana.

Senátor Dryml se nikdy nebál otevřeně kritizovat nevhodné postupy v rozdělování peněz z EU. Celá situace gradovala podáním trestního oznámení na současného hejtmana Radko Martínka. „Nejsem zaujatý proti žádnému členovi ČSSD, ale silně se mi nelíbí, jak došlo k rozdělení dotací pro náš kraj. Rád bych se zasadil o kontrolu všech projektů nad 50 milionů Kč, jsem si téměř jistý, že ne všechny peníze skončily tak, jak bylo oficiálně vykázáno“, upozorňuje senátor. „Můj odchod z ČSSD byl bohužel nevyhnutelný, protože neochota strany podílet se na řešení tak závažných problémů jako je podezření z korupce, ukazuje na velmi ležérní přístup vedení, který mne vede k úvahám, zda toto přehlížení je náhoda nebo úmysl“. MUDr. Vladimír Dryml se postavil před měsícem celé situaci čelem, a aby zdůraznil svou nechuť být spojován se současným děním ve straně ČSSD, přestoupil na kandidátku SPOZ (Zemanovci), která je pod záštitou dlouholetého předsedy sociálních demokratů, kandidáta na prezidenta Miloše Zemana. „To co se nyní děje není v pořádku. V době kdy vedl stranu Miloš Zeman, by si nikdo nedovolil ignorovat tak nápadné indicie, že je něco špatně. Jak ale vypadá ČSSD teď? Když vyplula na povrch kauza s Davidem Rathem, vedení bylo pobouřené, okamžitě se od Ratha distancovalo, a přestože bylo pouze zahájeno vyšetřování bez vynesení rozsudku, jeden z nejoblíbenějších členů byl najednou černá ovce, se kterou strana nemá nic společného. Já půl roku poukazuji na absurdní transakce v našem kraji, osobně jsem podal trestní oznámení na hejtmana, snažím se ze všech stran, aby došlo k auditům. A předseda strany Bohumil Sobotka je k mým urgencím absolutně slepý a hluchý. Nehodlám čekat až dojde ke stejné situaci jako ve Středočeském kraji,raději bych korupci předcházel, než se později veřejně pobuřoval“, vysvětluje své postoje Vladimír Dryml.

 
Evropské peníze potřebujeme jinde než v kapsách vyšších úředníků
 
„Kandidovat na hejtmana jsem se rozhodnul především proto, abych se mohl zasadit o kontrolu podivných projektů. Královéhradecký kraj musí čelit hned několika problémům jako je zlepšení dostupnosti zdravotní péče, okamžité dokončení obchvatu D11, řešení dopravní obslužnosti. Když vidím jak peníze, které by mohly přinést řešení těchto problémů, jsou utopeny v projektech jako regionální program Severovýchod nebo ve společnosti Sněžník na Dolní Moravě, stydím se pouze přihlížet“, upřesňuje senátor Dryml a dodává „Bohužel nejsem sám kdo vidí, jak se tady lijí peníze do méně potřebných akcí, ale zásadní problémy se neřeší. Evropská komise už také není ochotná nám poskytovat dotace na handlování mezi politickou a obchodní sférou. Pokud neprokážeme alespoň nějaké výsledky, nedostaneme už vůbec nic. Opravdu bych nerad, aby na politické šarvátky a prospěchářství doplatili právě občané“. 
 
Nezávislý audit by mohl prokázat, zda je znepokojení na místě
 
Senátor Vladimír Dryml má jasný názor na řešení problému. Pro pořádek v kraji by mohl být prvním krokem nezávislý audit. „Jednoduše bych nechal překontrolovat, jak vypadá stav majetku kraje - kde peníze chybí, kde naopak zbytečně tečou. Stejně jako ve velkoobchodech občas probíhá inventura, mělo by být normální, že když chceme dávat peníze novým projektům, měli bychom mít nejdříve přehled, jak vypadá současný stav“, stojí si senátor za svým. „Kdyby nezávislí audit Evropské komise prokázal, že moje podezření je paranoidní, omluvím se všem, které moje obvinění zasáhlo. Ani si neumíte představit, s jakou radostí“, uzavírá Vladimír Dryml.