Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Schwarzenberg a Zeman se utkali v první z televizních debat

18. 01 2013 | Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (SPOZ) a Karel Schwarzenberg se utkali v první z televizních debat před druhým kolem volby hlavy státu. V diskusi, kterou ve veřejnoprávní televizi moderoval Václav Moravec, nynější ministr zahraničí Schwarzenberg podpořil přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů, expremiér Zeman prosazoval odvolatelnost poslanců referendem v jejich volebním kraji. Oba kandidáti se také shodli, že přijetí eura je před rokem 2017 nereálné. Schwarzenberg též označil poválečný odsun Němců za uplatnění principu kolektivní viny, který byl chybou. 

V ekonomické části diskuse Schwarzenberg připomněl, že ČR zatím ani neplní kriteria, která jsou pro případné přijetí společné evropské měny potřeba. ČR se podle něj sice zavázala, že euro přijme, "bohudíky" se ale samo může rozhodnout kdy. 

Expremiér Zeman v této souvislosti připomněl Slovensko, kde už euro používají a podle něj je většina Slováků s jednotnou měnou spokojena. Euro je podle něj také výhodou jako obrana před případným pokusem silných finančníků spekulovat na úkor domácí měny. 
    
Zeman, který v debatě vystupoval s delšími proslovy a několikrát se obul i do moderátora diskuse, hned na začátku setkání zkritizoval místopředsedu vlády Schwarzenberga, že se buď nezajímal o obsah amnestie, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus, nebo v této věci nemluví pravdu. 
    
Schwarzenberg to odmítl s tím, že ministři o rozsahu amnestie nebyli informováni. 
    
Tento fakt ostatně zkritizoval i v Poslanecké sněmovně, kde opozice vyvolala kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě. Ministr zahraničí se hlasování nezúčastnil. Vláda dnes ve Sněmovně hlasování o nedůvěře přežila, hlasovalo se právě v době, kdy prezidentská debata začala. 
    
Expremiér Zeman také poznamenal, že pokud se stane prezidentem po Klausovi, tak jako levicový politik bude kritizovat kroky Nečasovy vlády. "Nepoužil bych výraz 'destabilizovat'," podotkl. Na jednání Sněmovny právě o nedůvěře vládě by prý nebyl přímo při hlasování, poslancům by ale před tak závažným krokem chtěl sdělit svůj názor. 
    
Schwarzenberg zdůraznil, že by se choval jako nadstranický prezident a že otázka důvěry vlády je věcí Poslanecké sněmovny. Předseda TOP 09 přišel na debatu do pražského divadla Hybernia s odznakem parafrázujícím jeho vlastní volební materiály, které jej zobrazují s punkovým účesem. Na Schwarzenbergově klopě však "číro" trčelo z hlavy ministra financí Miroslava Kalouska. Touto plackou s nápisem "Nechci Kalouska na Hradě!" dnes v Poslanecké sněmovně zaujali poslanci opozičních Věcí veřejných. 
    
Vládní návrhy významných zákonů, se kterými by nesouhlasil, by se Zeman snažil odvrátit pomocí vystoupení na vládě či v Poslanecké sněmovně. "Prezidentské veto v případě, že se prezident před tím nepokusí nějakým způsobem ve srovnání s vládou a parlamentem argumentovat, je alibismus," řekl Zeman s tím, že prezident není "fíkus nebo oleandr v rohu místnosti", který nemá žádnou roli. Schwarzenberg by podle svých slov dával přednost neveřejnému vyjednávání na Hradě. 
    
Jedním z dalších témat diskuse, v níž kladli dotazy také občané prostřednictvím internetových videí, byla otázka existence Senátu. Zeman zopakoval svůj názor o nutnosti proměnit horní parlamentní komoru v reprezentaci krajských politických zájmů. 
    
Schwarzenberg odmítl přílišné rozšíření referend, jako dostatečné posílení přímé demokracie v zemi by viděl přímou volbu starostů, primátorů i krajských hejtmanů. Zeman zase přišel s myšlenkou odvolatelnosti poslanců na základě referenda mezi občany v jejich volebním kraji. 
    
Schwarzenberg také zareagoval na kritiku, že dlouhá léta nežil v ČR. Češtinu si prý v emigraci udržoval tím, že každý týden přečetl jednu českou knihu. Zeman uvedl, že nikdy Schwarzenbergovu češtinu nekritizoval. "Ale dovolte přátelský šťouchanec. V Rakousku o vás říkají: 'My mu nerozumíme, ani když mluví německy,'" řekl ministrovi. "Je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. To jsem nikdy nezpochybnil. V Rakousku to ale berou normálně," odvětil Schwarzenberg. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Letos po rekordních prázdninách se v Praze 8 děti vrátily do školních lavic. Popřát jim tvůrčí atmosféru, nové kamarády, spoustu zážitků a úspěchy přišli i zástupci radnice. Na ZŠ Ústavní vítal ...

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Dopřejte si luxusní péči o vaše vousy jako v klasickém pánském holičství. Upravená tvář, ať už na hladce oholená nebo se zastřiženým strništěm je znakem každého gentlemana. Pro pohodlnou úpravu ...

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Více než 200 let po průmyslové revoluci má většina výrobků a staveb přesně definované technické parametry pro zhodnocení kvality, zvláště pokud je na nich nebo na jejich vlastnostech závislá ...

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

Společnost Banking Software Company (BSC), největší bankovní softwarehouse v České republice, byla zařazena mezi doporučené dodavatele řešení v oblasti digitální transformace bankovnictví v rámci ...

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Od 8. června 2020 se základní školy otevřely také pro II. stupně, což navazuje na postupné rozvolňování vládních opatření. Ty byly z kraje března zavedeny, aby omezily šíření epidemie koronaviru. ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO