Ryby na jídelníčku? Nepatří jen na vánoční tabuli nebo na dietní menu

O ryby je tradičně největší zájem v období Vánoc. Je kapr ale ta nejoblíbenější ryba? A jak je to s konzumací ryb po zbytek roku? Podle průzkumů konzumuje rybí maso přes 50 % populace. Téměř 20 % lidí pak rybí maso nejí kvůli tomu, že ho nedokáží správně připravit.

Nejoblíbenější je losos

Podle ankety na portálu Vyplň to jí ryby maximálně jednou týdně 17 % respondentů, 34 % pak několikrát měsíčně. Nejoblíbenější rybou je losos, dále tuňák a na třetím místě je pstruh. Lidé ryby nejčastěji kupují v supermarketech, vyfiletované a připravují si je doma.

Mořské ryby prospívají našemu zdraví

Mořské ryby obsahují celou řadu prospěšných látek, jako jsou například omega 3 mastné kyseliny, které prospívají správnému fungování srdce, a zároveň snižují riziko srdeční příhody. Nezbytné jsou také pro poznávací funkce, paměť a výkonnost mozku. Nejvíce omega 3 mastných kyselin je v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, nebo makrela. Další významnou látkou, kterou mořské ryby obsahují, je jód, ten je důležitý především pro správnou funkci štítné žlázy. Nejvíce jódu obsahuje například treska, hejk a mořská štika.

Kam na rybí speciality?

Pokud si na přípravu ryb netroufáte doma, můžete vyrazit do restaurace, nebo si je nechat jednoduše dovézt v libovolné úpravě, kterou máte nejraději z některé z 2000 restaurací ve 170 městech a obcích v ČR prostřednictvím služby Dámejídlo.cz. Rybí speciality nabízí nejen specializované a středomořské restaurace, ale například také asijské nebo indické. V Praze jsou to například restaurace Modrý zub nebo GamberoRosso a v Brně můžete vyzkoušet třeba The Himalaya Restaurant nebo řeckou restauraci Ellas. Více na www.damejidlo.cz .