Roční náklady léčby cukrovky činí v ČR 38 mld. korun

Celkové roční náklady léčby cukrovky druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem, činí v Česku podle ministerstva zdravotnictví 38 miliard korun. Cukrovku má každý desátý člověk, přičemž za posledních deset let se počet pacientů zdvojnásobil. Česko se tak řadí mezi země s největším počtem diabetiků v Evropě. Cukrovka představuje problém nejen zdravotní, ale i ekonomický, což má také sociální dopady, zaznělo na dnešním setkání Zdravotnických novin.

Zdravotnictví spotřebuje za rok celkem 290 miliard korun. Zdravotní pojišťovny vydávají přímo na léčbu cukrovky ročně deset miliard korun, polovina jde na akutní léčbu, polovina jsou dlouhodobé náklady. Přímé sociální náklady, tedy výdaje na dávky sociální péče a příspěvky pro postižené, se odhadují na 11 miliard korun, což odborníci vyčíslili v ČR vůbec poprvé s tím, že nemají zatím všechna data; celkové náklady tedy mohou být i vyšší.
 
"My jsme sociální náklady na diabetes odhadli kolem 11 miliard korun ročně, ale je to pouze hrubý odhad, protože výpočet je poměrně složitý," řekl dnes novinářům vrchní ředitel úseku lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Vlastislav Kaplan.
 
Některé dávky totiž vyplácejí úřady práce, některé dávky jsou například v nákladech na průkazy tělesně postižených, další jsou nejrůznější daňové úlevy na vstupném či jízdném, což zatím celkově nikdo nespočítal.
 
Léčba komplikací cukrovky, jako poškození zraku, ledvin či amputace nohy, navyšuje finanční vydání v sociální i zdravotní oblasti. Cílem současné léčby proto podle předsedy Diabetické asociace ČR profesora Milana Kvapila prevence komplikací. Toho lze dosáhnout jedině včasnou léčbou, řekl Kvapil. Moderní antidiabetika by podle něj měli pacienti mít od počátku léčby. I když jsou dražší, ve výsledku se to vyplatí, protože systém ušetří za léčbu komplikací a nižší budou i sociální výdaje.
 
Včasnou léčbou se dá podle Kvapila snížit výskyt komplikací diabetu až o polovinu, nebo jejich nástup alespoň o řadu let oddálit. "Investice do primární léčby diabetu, tedy do prevence komplikací, se vrátí v horizontu dvou až pěti let," shrnul. Zastavit nárůst počtu diabetiků s komplikacemi je cílem také Národního diabetologického programu pro léta 2012 až 2022.
 
zdroj: ČTK