První tóny Dvořákovy Prahy patří České filharmonii

Pouhých pár hodin zbývá do slavnostního zahájení sedmého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Úvodní slavnostní večer bude v Rudolfinu patřit výhradně hudbě Antonína Dvořáka v podání rezidenčního orchestru festivalu České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka a sólisty večera, mladého virtuóza Josefa Špačka. Pro zaplněný sál nastudovali světoznámý Koncert pro housle a orchestr a moll a Dvořákově Symfonii č 3 Es dur. V podání Pražského filharmonického sboru v úvodu večera zazní kantáta Slavnostní zpěv na slova Jaroslava Vrchlického.

Mezi hudební klenoty lze zařadit zítřejší koncert 9. září. Po dlouhých 33 letech do Prahy přijede brilantní polský pianista Krystian Zimerman. „Zimerman je označován za klíčovou postavu klavírní hry. Svou koncertní činnost přitom omezil na přibližně 50 koncertů ročně. O to více nás těší, že jej budeme moci na Dvořákově Praze uvítat,“ uvádí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Jeho slova potvrzují britské The Times: „Jeho koncerty jsou jako vzácné drahokamy...“. Virtuóz je pověstný svými velkými nároky na pořadatele i sebe sama. To se týká i výběru hudebního nástroje, většinou totiž cestuje s vlastním Steinwayem. Zimermana doprovodí Polský národní rozhlasový symfonický orchestr pod taktovkou Alexandra Liebreicha. Společně přednesou Klavírní koncert č. 1 d moll Johannesa Brahmse. Orchestr skvělé pověsti pak samostatně uvede Brahmsovu Symfonii č. 1 c moll.
 
Festival v tomto týdnu nabízí i další mimořádné zážitky. Čtvrtek 11. září Rudolfinum společně rozezní zástupci Berlínských a Vídeňských filharmoniků  - Komorní orchestr Vídeň – Berlín. V rámci komorní řady v průběhu týdne vystoupí například Kvarteto Casals z Barcelony, francouzské Kvarteto Ebène a domácí Pavel Haas Quartet či Talichovo kvarteto. Nedělní matiné v Rudolfinu od 11.00 v duchu vídeňsko-pražského klasicismu hudbu Mozarta, Dusíka a Myslivečka v podání tělesa Concerto Köln a skvělého hráče na kladívkový klavír Andrease Staiera.
 
Více informací na www.dvorakovapraha.cz. Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Rudolfina, Vstupenkovém centru festivalu a tradičních předprodejních sítích.