Proč nebrat práci za málo peněz?
Ročně najde novou práci spousta lidí. Ať je jejich nové místo v IT firmě, službách, technologiích nebo v obchodu, potkávají se zpravidla všichni u pohovoru se stejnou otázkou týkající se odměny a v sobě si často většina z hledajících opakuje: „ Kolik si můžu říct, aby to nebylo moc? "
Jedním z častých důvodů, proč lidé mění práci, je fakt, že dostávají málo. Z toho pramení nízké sebevědomí ohledně faktu, jak ocenit své dovednosti, svou energii a zápal pro věc u nové firmy. Lidé si často řeknou méně, než by chtěli nebo dokonce, než skutečně potřebují. Proč je to problém? Napadly nás hned tři odpovědi...
1) Trpíte a pokud netrpíte, brzo začnete... Když si řeknete méně, než je adekvátní, brzy to pocítíte. Přijde výplata, ale vy máte dojem, že jste pro firmu udělali víc, než kolik jste dostali. Vztah mezi vámi a firmou se dostává do nerovnováhy, a to nevěstí nic dobrého.
2) Efekt čím méně, tím více... Je to situace, kdy má zaměstnavatel pocit, že čím méně berete peněz, tím více uděláte práce. Všimněte si, že na lépe placené kolegy často nemá firma takové nároky. Je to efekt čím méně, tím více. Čím méně peněz dostáváte, tím více jste vytěžovaní. To přece není správně, že ne?
3) Váš soukromý život upadá... Kolik skutečně šťastných lidí, kteří berou méně, než by měli, znáte? Nejspíše nikoho. Štěstí není závislé na penězích, je závislé mimo jiné na míře sebevědomí. A pokud berete málo, příliš sebevědomě se cítit nebudete, takže ani v soukromém životě zrovna nezáříte. Je to tak?
Jak si správně svou hodnotu nastavit?
To, co by se mělo odehrát ve vaší hlavě vypadá následovně:
- Kolik jsou moje náklady na život (bydlení, jídlo, telefon, internet, kartička do fitka, krmení pro mazlíčka, pojistky, ...)
- Kolik si chcete odkládat měsíčně, abyste byli v pohodě (500 Kč nebo raději 5.000 Kč)?
- Kam chcete na dovolenou a kolik to tak asi stojí (Turecko, Alpy, Krkonoše?)
Samozřejmě snově nadhodnotit umíme všichni, ale je potřeba znát svou skutečnost a co je reálné. Zpravidla zjistíte, že dlouhodobě v pohodě vás udrží částka o přibližně čtvrtinu vyšší, než byste si řekli bez rozmyslu a propočtu. Toho se držte. Navíc víme, že mzdové ohodnocení mezi muži a ženami v ČR se pohybuje kolem 22 %! a to je další pětina navrch! I to pro vás může být ukazatel...
Pamatujte, že pracovně právní vztah je pořád vztah. Je to vztah, který vyžaduje aktivitu obou stran. Jak vás, tak i vašeho zaměstnavatele. Proto by měly obě strany vyvinout dostatečnou aktivitu k tomu, aby spolupráce měla význam a smysl. Nepodceňujte se. Naberte sebevědomí, zabezpečte svůj život a svou prací se bavte!
A pokud se toho chcete dozvědět o penězích více, zveme Vás na konferenci Equal Pay Day 2018, která se bude konat 13. 4. 2018 v Clarion Congres Hotel Prague.
Vstupenky k dispozici na http://www.equalpayday.cz/_2018/
Markéta Greenberg