Přes 60 % celkové nabídky nových bytů v Praze tvoří malé byty. Developeři zaspali dobu

V Praze dnes nabízejí developeři k prodeji téměř 6800 volných nových bytů v různých stádiích realizace. Přitom malé byty o dispozicích 1+kk a 2+kk zaujímají více než tři pětiny celé pražské nabídky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu developerské společnosti EKOSPOL, která se pravidelným monitoringem pražského realitního trhu zabývá již šestým rokem.

V developerských projektech s 50 a více byty, které tvoří přes 80 % celého pražského trhu, bylo ke konci prvního čtvrtletí letošního roku nabízeno celkem 6779 volných bytů. Toto číslo zahrnuje jak byty tzv. „na papíře“, tak i ve výstavbě či byty již dokončené.

Ze stovek malých bytů budou ležáky. Developeři zaspali dobu
Zajímavé je, že více než tři pětiny všech nabízených bytů, přesně 60,48 %, tvoří malé byty o dispozici 1+kk a 2+kk. Jednoznačně nejvíce je přitom dvoupokojových bytů, přesně 38,84 %. Naopak velkých rodinných bytů, tedy dispozic 4+kk a větších, je v současné pražské nabídce jen mírně přes desetinu – přesně 10,55 %. 

„Velká nabídka menších bytů je jednoznačně pozůstatkem recese. Před dvěma či třemi roky, kdy byly prodeje nových bytů nejhorší, se v Praze prodávaly v podstatě jen malé byty. Samozřejmě proto, že byly cenově nejdostupnější. Developeři proto tento trend promítli do nově připravovaných projektů a původně větší byty často rozdělili na menší, které jsou na trhu dnes,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Tímto jednoduchým trikem ale podle Korce spíše zaspali dobu. „Dnes už je situace jiná, zákazník je daleko chytřejší a porovnává většinou konečné ceny za metr čtvereční. Takže rozdělením velkého bytu 4+kk za 6 milionů na dva menší 2+kk po 3 milionech si žádný developer prodejně nepomůže. Naopak, z takových bytů se stanou další ležáky, protože psychologické hranice kupujících jsou jasné – za byt 1+kk dají maximálně 1,6 mil. korun a za 2+kk nejvýše 2,6 mil. Kč včetně DPH. Co je dražší, prodá se jen velmi těžko,“ vypočítává Korec a dodává. „Naopak cenově dostupné byty 3+kk a 4+kk jdou již dnes v některých lokalitách na odbyt daleko lépe, než garsonky.“

Struktura nabídky z hlediska fáze realizace se nezměnila
Při srovnání nabízených bytů z hlediska fáze realizace zjistíme, že se struktura nabídky meziročně téměř nezměnila. Nejvíce nabízených bytů je stále ve fázi probíhající výstavby, naopak nejméně je bytů tzv. „na papíře“, tedy před zahájením stavby. Ležáků v meziročním srovnání mírně ubylo, k 31. 3. 2012 jich v projektech s 50 a více byty bylo 1915. 

„Pokud bychom započítali i bytové projekty s méně než 50 byty, pravděpodobně se celkový počet ležáků bude pohybovat okolo 2,4 až 2,5 tisíc. Vzhledem k nevhodné struktuře nabídky z hlediska dispozic a stále nereálným očekáváním některých prodejců ale předpokládám, že v letošním roce celková zásoba ležáků opět o něco naroste,“ uzavírá Evžen Korec.