Právě se nacházíte:

Pražské zvony

V prostorách věže chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze lze navštívit unikátní expozici s názvem „Pražské zvony“. Výstava je situována do užší věže chrámu, která v minulosti sloužila jako malostranská hlásná věž. Hned u vstupu se návštěvníci mohou seznámit s historií věže.

První patro je věnováno výrobě zvonů a historii pražského zvonařství. Zde se nacházejí cenné autentické i historické exponáty, související s výrobou zvonů.

Místnosti ve druhém patře sloužily jako příbytek hlásného, který měl pevně dané povinnosti. Historický mobiliář naznačuje, v jak skromných podmínkách se zde žilo. Návštěvník zde najde soupis všech druhů zvonění a na interaktivní zvonkohře si každý může vyzkoušet, jak zní umíráček, poplašné či církevní zvonění. V sousední části expozice jsou zvony prostřednictvím nejznámějších pověstí a pověr představeny jako magické předměty. Při výstupu do dalšího patra věže lze ze schodiště obdivovat původní zvon Mikuláš, který je ve věži zavěšen více než čtyři staletí.

Vrchol expozice se nachází na ochozu věže, odkud se otevírá nádherný výhled na panorama pražských věží. Prostřednictvím zapůjčeného audiopřístroje si návštěvník může poslechnout zvonění ze třinácti kostelů, které identifikuje s pomocí panelů na zábradlí ochozu.

www.prague-info.cz