Pražské OC Šestka připravuje jednu z událostí roku: výstavu Českých korunovačních klenotů

O několik století do minulosti, konkrétně do doby Karla IV., se brzy přenese Obchodní centrum Šestka. Od 25. října se v jeho prostorách zaskví České korunovační klenoty. Pro návštěvníky nebudou v pečlivě připravené a střežené expozici připraveny jen mistrovské repliky Svatováclavské koruny, žezla a jablka: až do poloviny listopadu bude celé centrum stylizované do doby Karla IV. a připomene důležité milníky české historie. K vidění tak bude výstava dobových oděvů, zbraní a mečů, socha samotného Karla IV. či model Karlštejna. Návštěvníci budou moci také nahlédnout pod pokličku výroby vystavených replik korunovačních klenotů.

Vedení Šestky na myšlenku výpravného projektu přivedl ohlas, který zpřístupnění Českých korunovačních klenotů pravidelně provází. Stejně jako skutečnost, že mnoho lidí, včetně rodin s malými dětmi, několikahodinový pobyt ve frontách na Pražský hrad neabsolvují. „Je tomu tak – jak mezi rodinami, tak třeba i zahraničními návštěvníky jsme v rámci průzkumu zaznamenali velmi pozitivní reakce. K zadání zakázky jsme přistoupili i poté, co jsme zjistili, že dosud bylo vyrobeno a na veřejnost se dostaly jen jednotky replik. Ta naše umožní každému zájemci detailně prozkoumat neuvěřitelnou preciznost a kouzlo klenotů,“ vysvětluje Barbora Frydrychová, marketingová manažerka OC Šestka. 
 
Na její objednávku mistrovskou kopii koruny, žezla a jablka zhotovil špičkový český klenotník a šperkař Jiří Urban z Turnova. Ten si obdiv i odborné veřejnosti získal replikou Říšské koruny, jedné z největších středověkých památek uložené ve Vídni, kopií Sedlecké monstrance i první replikou Koruny svatováclavské, kterou vytvořil před časem pro výstavu Praha lucemburská. Pro výrobu replik Svatováclavské koruny, jablka a žezla použil autor zlaceného stříbra, kameny věrně nahradily speciální skelné kompozice. I přesto přesahuje hodnota replik 3 miliony korun. Více informací na www.oc-sestka.cz.
 
Nově vzniklé repliky českých korunovačních klenot dají možnost zastavit se u tří symbolů, které provázejí český národ a stát po staletí, zamyslet se bez ochrankou určeného času nad minulostí i budoucností… A samozřejmě se obdivovat řemeslné zručnosti, výtvarnému citu, dovednosti a fortelu těch, kteří dnes odkaz starých mistrů umí stejně přesvědčivě převést do současnosti. 
 
A to přesto, že Jiří Urban měl na výrobu kopií pouze několik měsíců: „Zakázku jsem mohl přijmout jen proto, že jsem měl z předchozích prací dostatek zpracovaných informací a přislíbenou pomoc výtvarníků - manželů Cepkových - ze Slovenska. Koruna a jablko mi v důsledku zaberou po dvou měsících čistě zlatnické práce, manželé Cepkovi zpracují žezlo. Repliky jsou provedeny v co nejpřesnějším měřítku a v daných podmínkách splňují nadstandardní řemeslnou představu o originálu. Dojem musí při tomto způsobu práce vyznít velmi přesvědčivě.“
 
České korunovační klenoty jsou souborem předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Provázely korunovace českých králů a zůstávají po vzniku České republiky i nadále nenahraditelným symbolem české státnosti a historické kontinuity. Jejich originály jsou uloženy v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze, jednom z nejvíce střežených míst v Česku. Odtud jsou vynášeny a vystavovány výhradně v prostorách Pražského hradu pouze při výjimečných příležitostech. O jejich vystavení může rozhodnout výhradně prezident republiky. 
 
Nejdůležitější částí souboru je trojice královských insignií: Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko. Svatováclavskou korunu nechal v letech 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem, ostatní předměty vznikly později.