Pražané vyrazili o víkendu za rekreačním sportem

Také mrazivý víkend vylákal Pražany na procházky, ale i za rekreačním sportem či folklorními tradicemi do příměstských částí. Běžky, kola, brusle a pohyb na čerstvém vzduchu byl volnočasovou aktivitou tisíců lidí - a neodradily je od toho ani teploty hluboko pod nulou.

V sobotu i v neděli ráno naměřili například v Praze kolem minus 20 stupňů - mnohem víc než na horách, a to i v nadmořských výškách přesahujících 1000 metrů. Teprve po poledni je nesmělé únorové sluníčko přeci jen srazilo na přijatelnější míru.

Ti, k jejímž koníčkům patří bruslení, se vyřádili na zamrzlých ramenech Berounky či Vltavy. I přímo v centru metropole se racci a labutě pohybovali na ledovém škraloupu pěšmo. Běžkaři využili zasněžené pěšiny Krčského lesa, stovky dalších se vydaly na závodiště do Chuchle. Upravený téměř sedmisetmetrový ovál, novinka letošní sezony, se zaplnil v obou volných dnech, na přilehlých parkovištích se zvláště odpoledne nedalo najít volné místo. A tak se i ve vlacích příměstské dopravy objevili rekreační sportovci s prkýnky v rukou. Spousta z nich se vypravila i na brdské hřebeny, patřící k vyhledávaným místům vyznavačů běžek.

Pokud někteří dojeli až do Srbska za Karlštejnem, mohli se tam v sobotu zúčastnit masopustního veselí. Na starou tradici doplatili už v pátek tři pašíci, a tak šli příchozím k duhu ovárek s křenem, tlačenka, zabijačkový guláš, ale i nezbytná prdelačka vonící česnekem a marjánkou. Lahůdkou byly domácí koblihy. Zhruba čtyři desítky maškar se pak vydaly za bryčkou taženou koňmi, z níž vyhrávali členové skupiny Třehusk, na blízký vrch Koda.

Pokud toho ani poté neměli příchozí turisté dost, mohli se za slunečního svitu vydat podle vody až do Berouna. Tam bylo možno potkat i cyklisty, jimž sníh a mráz nevadí. Dokazují tak, že špatné počasí vlastně neexistuje - existuje jen špatně oblečený turista.

Silné mrazy nepolevily ani v posledních dnech, přidělávají starosti silničářům, řidičům městské hromadné dopravy, i těm, kteří ve dnech školních prázdnin vyrazili do hor. Zatímco včera panovaly v Praze mrazy kolem mínus dvaceti, lyžaři na horách měli paradoxně tepleji.

A tak je na Ještědu podle on-line kamer v televizním pořadu Panorama vítala modrá obloha a teploty "jen" kolem mínus 16, na Mísečkách -14 stupňů a v Peci pod Sněžkou dokonce -11 stupňů. Stejný mráz byl i v Jeseníkách včetně Ramzové či na Pustevnách. Podle předpovědí meteorologů Česko mrazivé počasí ještě neopustí, teploty kolem nuly očekávají až o příštím víkendu.

zdroj: ČTK