Poprvé rozhodnou přímo čeští voliči, kdo usedne na Hradě

Poprvé v historii budou moci v nadcházejících dnech všichni čeští voliči vybírat prezidenta. Dosud tuto roli plnil Parlament. Lidé v rámci prvního kola voleb minimálně určí, kteří dva z devíti kandidátů postoupí do finále. To se uskuteční za dva týdny, pokud žádný z adeptů nedostane nadpoloviční většinu hlasů.

Lidé svými hlasy rozhodnou nejen o tom, kdo po Václavu Klausovi usedne na Pražském hradě, čí portréty budou na poštovních známkách nebo na úřadech nebo kdo za rok přečte novoroční projev. Ovlivní především to, v čích rukou bude jmenování vlády, vedení ČNB a soudců včetně ústavních a kdo získá právo vetovat přijímané zákony, udělovat milosti a reprezentovat Česko při vrcholných jednáních.

Na výběr mají lidé jak politiky se zkušenostmi z vlády či Parlamentu, tak osobnosti známé víc v kulturní sféře. Za favority byli dosud označováni expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman (SPOZ). Nejsilnější parlamentní strany nasadily místopředsedu a senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera, místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) a vicepremiéra a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga.
 
Prezidentkami by se poprvé od vzniku státu mohly stát europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), její někdejší kolegyně a šéfka Suverenity Jana Bobošíkové a herečka, exposlankyně a předsedkyně Klíčového hnutí Táňa Fischerová. Jediným kandidátem, který dosud nijak výrazně do politiky nezasahoval, je skladatel a výtvarník Vladimír Franz.
 
Jen jeden z kandidátů se ale dočká odpovědnosti i výhod spojených s funkcí hlavy státu. Tedy například prezidentského platu ve výši 186.300 korun měsíčně, využívání prezidentského sídla včetně zámku v Lánech nebo zřízení a užívání dvou telefonních stanic, jak praví zákon.
 
Přímá prezidentská volba má podle odhadů odčerpat ze státního rozpočtu zhruba 655 milionů korun. Další výdaje měli samotní kandidáti a jejich podporovatelé, kteří za kampaň zaplatili podle dosavadních informací celkem přes 70 milionů korun. Přitom každý z nich mohl vynaložit až 40 milionů. Na rozdíl od jiných typů voleb prezidentští kandidáti nebudou moci očekávat žádný příspěvek od státu na volební náklady. Budou muset naopak své výdaje vyúčtovat a případné nevyčerpané peníze věnovat na dobročinné účely.
 
Volební místnosti v Česku budou otevřeny v pátek a v sobotu. Na českých zastupitelských úřadech na americkém kontinentu ale kvůli časovému posunu začne hlasování už od dnešního odpoledne. Například v Brazílii se bude volit od 17:00 středoevropského času, na východním pobřeží USA začnou volby o tři hodiny později. Vybírání hlavy státu jsou jediné celostátní volby, které jsou plánovány na letošní rok.
 
zdroj: ČTK