Právě se nacházíte:

Pevný nůž nebo zavírák?

Loňskou letní a podzimní sezónu jsem strávil se dvěma noži švédské značky Eka. Vyrábějí se ve městě Eskilstuna, městě s déle než stoletou tradicí výroby nožů, které leží v jižním Švédsku nedaleko Uppsaly a které dobře znají sběratelé díky slavným švédským zavíracím nožům jedinečné konstrukce barel. 

Barely se proslavily doslova po celém světě, jsou to nože, které mají mnohé vlastnosti pevných nožů, zejména pohodlný úchop poměrně mohutné ergonomicky tvarované ručky, a čepel jištěnou přímo ručkou při absenci pojistky (tedy něčeho, co může selhat). Právě barel představuje skandinávskou koncepci pevného zavíracího nože. 

Dá se říct, že v duchu této tradice kráčí dvojice nožů Eka H8 (pevný nůž) a T8 (zavírák, abych si je nepletl, tak H je hunter, lovec, a T je turista, a ta osmička nejspíš značí délku čepele). Oba nože mají prakticky identický úchop, jsou to nože stavěné spíš pro větší ruku, resp delší prsty. Pochopitelně se liší nejenom konstrukcí, ale také sílou čepele. Pevný nůž je koncipován jako pevný zavírák, váží 120 g, čepel je krátká 8 cm a vysoká jen s velmi mírně sníženým hrotem, silná 3,5 mm. Díky objemné ručce dlouhé 11 cm a krátké čepeli má nůž vynikající ovladatelnost, je pevný a přitom přesný. Totéž platí i pro robustní 155 g težký zavírák, který má na zavírák opravdu neobvyklé tvary a prakticky identické rozměry, jako H8 a snese i mírné zaprasení. Skoro mám chuť ho nejen kvůli tvaru, ale i použití označit jako pravý buřtzavírák. Ručka má v nejširším místě zhruba tam, kde mám prostředník, 33 x 20 mm a je jen mírně zaoblená Čepel má sílu 2,5 mm. 
 
Celý článek najdete ZDE .