Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí

Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán pokládá za prioritní úkoly ministerstva nový zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a přípravu dlouhodobé strategie justice. První náměstek odcházející ministryně Heleny Válkové (ANO) dnes novinářům řekl, že do funkce jde s odvahou. Zároveň popřel spekulace, podle nichž se na převzetí resortu připravoval už od léta, kdy na ministerstvo přišel.

"Uf. Je to pro mě samozřejmě obrovská výzva, velké vyznamenání a zároveň velká obava z toho, zda dovedu naplnit očekávání," uvedl k nabídce ministerského postu pětatřicetiletý Pelikán, kterého do funkce navrhlo hnutí ANO.
 
Válková podle něj neodchází proto, že by ministerstvo vedla špatným směrem nebo že by selhala. Cítí se prý unavená a nemá dost energie k dotažení náročných úkolů do konce. "Pak mi připadá logické, pokud se někdo z jejího týmu pokusí tu započatou práci dokončit," podotkl.
 
Pelikán dříve působil na ministerstvu financí u šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Od jeho červnového přestupu na ministerstvo spravedlnosti se spekulovalo o tom, že má Válkovou nahradit. Dlouhodobě plánovanou výměnu však dnes Pelikán popřel. "Spolu s paní ministryní jsem byl od počátku brán jako odborník na tuhle oblast - takže někdo, kdo v případě, že by paní ministryně končila, by asi byl uvažován," vysvětlil spekulace.
 
Válková dnes po několika dnech dohadů o její rezignaci oznámila, že k 1. březnu v ministerské funkci skončí. Babiš k tomu uvedl, že se rozhodla sama. V kuloárech se přitom hovořilo o tom, že ji k odchodu přiměl tlak z hnutí ANO. Babiš také zopakoval svá dřívější slova, že Válková je spíše pedagožka a expertka na trestní právo, ale nikoliv manažerka.
 
"Tyhle věci jsou přirozeně dány věkem. Jestliže paní ministryně měla trošičku problém s razantností, já zas mám trochu problém s rozvážností. Budu se snažit mírnit," reagoval Pelikán.
 
zdroj: ČTK