Památkový ústav otevřel informační centrum a chystá e-shop

Národní památkový ústav (NPÚ) otevřel v Praze informační centrum, kde se lidé mohou dozvědět informace o památkách v jeho správě. Ústav spravuje stovku hradů a zámků i dalších objektů. V centru v ulici Na Perštýně si lidé budou moci také koupit knihy o památkách. Pracovníci NPÚ připravují i spuštění elektronického obchodu a do budoucna také on-line prodej vstupenek na památky i na doprovodné kulturní akce.

"Národní památkový ústav jednoznačně postrádal místo, kde by návštěvníci mohli získat nejen aktuální informace z památek ve správě NPÚ, ale především výstupy z jeho odborné činnosti v podobě jeho publikací a periodik," uvedla při otevření centra ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Knihy o památkách se zatím prodávaly jen na jednotlivých územních pracovištích NPÚ, teď si budou moci zájemci vybírat z celé nabídky pokrývající čtení o všech hradech a zámcích.

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Kromě odborné činnosti v oblasti památkové péče je také správcem státních hradů a zámků. Většina z nich je přístupná veřejnosti, sedm z nich je zapsáno na seznamu UNESCO.
 
Kromě hradů a zámků NPÚ spravuje také některé kostely, kláštery a další řeholní domy. V úplné nebo částečné jeho správě jsou významné klášterní areály, například Plasy, Kladruby u Stříbra nebo Doksany. NPÚ spravuje také památky lidové architektury, ale i unikátní technickou památku - důl Michal v Ostravě.
 
zdroj: ČTK