Ostrava v Praze!!! představí těžké váhy ostravského divadelního života

Pocta Cunninghamovi, tak se jmenuje výjimečné představení Národního divadla moravskoslezského, které bude již 28. září v pražském Národním divadle prologem přehlídky Ostrava v Praze!!! Ta od 26. října do 2. listopadu již popáté představí v české metropoli to nejlepší či nejinspirativnější, co se v uplynulé sezóně odehrálo na pódiích ostravských divadel. Vedle pozoruhodného úvodního hudebně tanečního projektu Petra Kotíka, Jiřího Nekvasila a choreografa a tanečníka Daniela Squirea, připomínajícího 50 let od návštěvy Johna Cage a Merce Cunninghama v Ostravě, se představí sedm dalších divácky úspěšných i kritikou ceněných inscenací. "Ostravská divadla se již pátým rokem těší na setkání se "svými" Pražany. Věřím, že je tomu i naopak a že se nám podařilo vytvořit tradici, která bude pravidelně a originálně osvěžovat bohatý divadelní život metropole," říká Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského, které je iniciátorem akce.

Komorní scéna Aréna přiveze do Divadla Komedie čechovovskou variaci Ludmily Ulické Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta, jež zvítězila v anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku. Velký ohlas zaznamenává singles groteska D.C. Jacksona Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, který do Divadla v Celetné přiveze Divadlo Petra Bezruče. Tereze Vilišové role Amy v této inscenaci přinesla Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie. Nemenší pozornost si zaslouží i původní hra Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské, ve které s režisérem Štěpánem Páclem nahlížejí do složitých lidských osudů na pozadí komplikovaných historických peripetií Hlučínska a kterou diváci shlédnou v Divadle Na Vinohradech.
 
"Letos bude kromě vydařených činoherních inscenací pánů Pácla, Rajmonta, Špinara, Klimszy a Jirmana hojně zastoupena i hudba a tanec. Vedle Pocty Cunninghamovi přivezeme do Prahy v Roce české hudby také Návraty domů. Ojedinělý baletní večer tvoří tři skladby tří z nejlepších českých hudebních skladatelů ve zpracování tří špičkových současných choreografů. Myslím, že klíčové dvojice jmen mluví za vše: Bedřich Smetana a Pavel Šmok, Bohuslav Martinů a Nataša Novotná, Leoš Janáček a Jiří Kylián," dodává Jiří Nekvasil.
 
Své ostravské kolegy uvítají na podzim s otevřenou náručí Divadlo Na Vinohradech, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Komedie, Divadlo v Celetné a samozřejmě Národní divadlo. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.