Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Nejvíce nových bytů se letos nabízí i prodává v Praze 9

7. 08 2012 | Z celkem 6854 nových bytů v developerských projektech s 50 a více byty v Praze jich ke konci letošního prvního pololetí suverénně nejvíce nabízel městský obvod Praha 9. Stejně tak se v tomto městském obvodě prodalo i nejvíce novostaveb. Vyplývá to z nejnovější analýzy pražské developerské firmy EKOSPOL, která trh s novými byty v Praze sleduje již šestým rokem.

Celková nabídka nových bytů v Praze dosáhla ke konci letošního prvního pololetí přesně 6854 nových bytů. Toto číslo zahrnuje byty dokončené, byty ve výstavbě i byty, které se již prodávají, ale ještě se nezačaly stavět.

Celkem 2022 nabízených bytů v Praze 9 tak představuje zhruba 30 % celé pražské nabídky. Na druhém místě následuje Praha 5 s 1518 nabízenými byty (22 % celé nabídky) a Praha 10 s 1076 byty na prodej (16 %). Čtveřici velkých rozvojových území, které dohromady nabízejí přes 80 procent všech nových bytů v Praze, doplňuje Praha 4 s nabídkou 1044 bytů (15 %). 
 
Nabídka převyšuje poptávku zhruba dvojnásobně
Vezmeme-li v úvahu, že za celý loňský rok se v Praze prodalo celkem 3455 nových bytů a v roce letošním lze očekávat prodeje v rozmezí 3100 – 3300 bytů, představuje současná nabídka zhruba dvojnásobek aktuální roční poptávky. 
 
„Převis nabídky nad poptávkou je jednoznačně pozitivním a normálním jevem a je důkazem, že trh nových bytů v Praze se řídí stejnými tržními principy, jako trh jakéhokoli jiného zboží. Tedy, že rozhodující jsou přání kupujících, kteří mají velmi široký výběr a svou volbou rozhodují o tom, co a za kolik se prodá a co naopak ne a bude muset dříve či později zlevnit,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. 
 
V prodejích je pořadí stejné
O tom, že se developeři svou nabídkou snaží kupujícím maximálně přizpůsobit, svědčí i prodeje za letošní první pololetí.
 
Z hlediska skutečně prodaných bytů je totiž pořadí na prvních čtyřech místech úplně stejné a přesně kopíruje nabídku. Z celkem 1600 prodaných bytů za letošní první pololetí se nejvíce prodalo v městském obvodě Praha 9, a to 447 nových bytů (28 % všech prodejů). Následuje Praha 5 s 305 (19 %) prodanými byty a Praha 10 s 253 prodanými jednotkami (16 %). V Praze 4 se pak prodalo celkem 208 nových bytů (13 %). 
 
Byty déle než rok po kolaudaci už nikdo nechce
Zajímavé a takřka shodné je i srovnání prodaných a nabízených bytů z hlediska fáze realizace. Nejvíce bytů se nabízí i prodá ve fázi probíhající výstavby, nejméně naopak ještě před jejím zahájením. 
 
U dokončených bytů pak platí jednoduché pravidlo. „Za cenu slev se relativně dobře prodávají dokončené byty do 1 roku po kolaudaci. Naopak prodat starší novostavby je stále větším a větším problémem. Lidé tyto byty chápou jako svým způsobem second-hand, tedy použitý byt bez plné záruky,“ uzavírá Evžen Korec.
 

Diskuse

Čtěte více

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Letos po rekordních prázdninách se v Praze 8 děti vrátily do školních lavic. Popřát jim tvůrčí atmosféru, nové kamarády, spoustu zážitků a úspěchy přišli i zástupci radnice. Na ZŠ Ústavní vítal ...

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Dopřejte si luxusní péči o vaše vousy jako v klasickém pánském holičství. Upravená tvář, ať už na hladce oholená nebo se zastřiženým strništěm je znakem každého gentlemana. Pro pohodlnou úpravu ...

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Více než 200 let po průmyslové revoluci má většina výrobků a staveb přesně definované technické parametry pro zhodnocení kvality, zvláště pokud je na nich nebo na jejich vlastnostech závislá ...

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

Společnost Banking Software Company (BSC), největší bankovní softwarehouse v České republice, byla zařazena mezi doporučené dodavatele řešení v oblasti digitální transformace bankovnictví v rámci ...

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Od 8. června 2020 se základní školy otevřely také pro II. stupně, což navazuje na postupné rozvolňování vládních opatření. Ty byly z kraje března zavedeny, aby omezily šíření epidemie koronaviru. ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO