Nejvíce nových bytů se letos nabízí i prodává v Praze 9

Z celkem 6854 nových bytů v developerských projektech s 50 a více byty v Praze jich ke konci letošního prvního pololetí suverénně nejvíce nabízel městský obvod Praha 9. Stejně tak se v tomto městském obvodě prodalo i nejvíce novostaveb. Vyplývá to z nejnovější analýzy pražské developerské firmy EKOSPOL, která trh s novými byty v Praze sleduje již šestým rokem.

Celková nabídka nových bytů v Praze dosáhla ke konci letošního prvního pololetí přesně 6854 nových bytů. Toto číslo zahrnuje byty dokončené, byty ve výstavbě i byty, které se již prodávají, ale ještě se nezačaly stavět.

Celkem 2022 nabízených bytů v Praze 9 tak představuje zhruba 30 % celé pražské nabídky. Na druhém místě následuje Praha 5 s 1518 nabízenými byty (22 % celé nabídky) a Praha 10 s 1076 byty na prodej (16 %). Čtveřici velkých rozvojových území, které dohromady nabízejí přes 80 procent všech nových bytů v Praze, doplňuje Praha 4 s nabídkou 1044 bytů (15 %). 
 
Nabídka převyšuje poptávku zhruba dvojnásobně
Vezmeme-li v úvahu, že za celý loňský rok se v Praze prodalo celkem 3455 nových bytů a v roce letošním lze očekávat prodeje v rozmezí 3100 – 3300 bytů, představuje současná nabídka zhruba dvojnásobek aktuální roční poptávky. 
 
„Převis nabídky nad poptávkou je jednoznačně pozitivním a normálním jevem a je důkazem, že trh nových bytů v Praze se řídí stejnými tržními principy, jako trh jakéhokoli jiného zboží. Tedy, že rozhodující jsou přání kupujících, kteří mají velmi široký výběr a svou volbou rozhodují o tom, co a za kolik se prodá a co naopak ne a bude muset dříve či později zlevnit,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. 
 
V prodejích je pořadí stejné
O tom, že se developeři svou nabídkou snaží kupujícím maximálně přizpůsobit, svědčí i prodeje za letošní první pololetí.
 
Z hlediska skutečně prodaných bytů je totiž pořadí na prvních čtyřech místech úplně stejné a přesně kopíruje nabídku. Z celkem 1600 prodaných bytů za letošní první pololetí se nejvíce prodalo v městském obvodě Praha 9, a to 447 nových bytů (28 % všech prodejů). Následuje Praha 5 s 305 (19 %) prodanými byty a Praha 10 s 253 prodanými jednotkami (16 %). V Praze 4 se pak prodalo celkem 208 nových bytů (13 %). 
 
Byty déle než rok po kolaudaci už nikdo nechce
Zajímavé a takřka shodné je i srovnání prodaných a nabízených bytů z hlediska fáze realizace. Nejvíce bytů se nabízí i prodá ve fázi probíhající výstavby, nejméně naopak ještě před jejím zahájením. 
 
U dokončených bytů pak platí jednoduché pravidlo. „Za cenu slev se relativně dobře prodávají dokončené byty do 1 roku po kolaudaci. Naopak prodat starší novostavby je stále větším a větším problémem. Lidé tyto byty chápou jako svým způsobem second-hand, tedy použitý byt bez plné záruky,“ uzavírá Evžen Korec.