Nad Prahou září Jan Žižka

Největší jezdecká socha na světě, která představuje Jana Žižku, byla po rekonstrukci opět odhalena veřejnosti. Dne 24.10.2011 se v sedm hodin večer socha slavnostně rozzářila a bude tak svítit na Prahu ještě dva dny.

Dvouleté výročí od otevření spojil Národní památník na pražském Vítkově s oslavou dokončení rekonstrukce jezdecké sochy Jana Žižky, která je speciálně nasvícena. Slavnostním nasvícením se veřejnost může kochat po dobu tří večerů. Bronzový pomník Jana Žižky patří mezi největší sochy svého druhu na světě. I s podstavcem je vysoký 22 metrů a váží 16,5 tuny. Socha byla odlita podle návrhu sochaře Bohumila Kafky a odhalena byla 14. července 1950 v den 530. výročí bitvy na Vítkově.

Rekonstrukce sochy začala loni v dubnu a dokončena byla letos v září, o měsíc dříve oproti původním plánům. Jezdecká socha husitského vojevůdce byla při opravě rozmontována a byly v ní vyměněny například spojovací šrouby. Aby se mohli restaurátoři dostat dovnitř a vyměnit všech skoro pět tisíc šroubů, které byly zrezivělé, museli odmontovat obě ruce, hlavu Jana Žižky i dvoutunový ocas jeho koně. Některé díly pak byly převezeny do dílny, ale třeba ocas (kam se vejdou až čtyři útlí lidé) se opravoval přímo na místě. Vyztužena také byla její železobetonová konstrukce. Povrch sousoší byl ošetřen tak, aby měl shodnou patinu. Nakonec byl zakonzervován včelím voskem, což by mělo sochu chránit na zhruba 50 let.