Na Žižkovském pivobraní bude představeno 70 různých piv z malých pivovarů

Sedm desítek různých piv z produkce více než 30 menších českých pivovarů a minipivovarů budou o nadcházejícím víkendu moci ochutnat návštěvníci prvního ročníku Žižkovského pivobraní. Festival, který pořádá městská část Praha 3, nabídne k ochutnání mimo jiné piva netradičních názvů, jako jsou Plzeňský pašák, Podskalská koza nebo Slepý krtek. V pátek a sobotu se akce koná v parku Parukářka, informovali ČTK organizátoři. V neděli ji zakončí sběratelský pivní bleší trh na náměstí Jiřího z Poděbrad.

V jeho rámci si budou moci sběratelé vyměňovat pivní tácky či etikety. Piva k prodeji zde nabídnou některé pivotéky, čili speciální kamenné obchody se zlatavými moky. Představí se zde také vyznavači takzvaného homebrewingu, tedy domácího vaření piva.

V pátek v rámci festivalu zahrají kapely Beatles revival, Vltava či Blue Effect. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na vystoupení písničkáře Xindla X a rockové legendy Hudba Praha.
 
"Snažíme se organizací Žižkovského pivobraní spíše navázat na myšlenku farmářských trhů, chceme dát prostor malým českým producentům a přilákat spíše návštěvníky, kteří chtějí degustovat jejich produkty než pijáky zaměřené na spotřebu. Organizace i program je proto připravena tak, aby přilákal i rodiny s dětmi," uvedl místostarosta Prahy 3 Pavel Sladkovský.
 
Zlatavý mok se na festivalu bude čepovat do speciálních třetinkových sklenic, čímž se akce chce odlišit od obligátních pivních slavností, kde se pivo točí do plastových kelímků. Pro děti a abstinující budou připraveny limonády od menších výrobců. Vše doplní nabídka pochoutek vhodných k pivu.
 
Organizátoři chtějí na akce nalákat celé rodiny. Pro děti budou proto připravena tři dětská hřiště včetně nejdelší skluzavky v Praze, kterou je park vybaven. Nejmenším návštěvníkům je určen také speciální program s dětským divadlem a výtvarnými dílnami.
 
Počet tradičních velkých pivovarů v Česku klesl od začátku 90. let minulého století takřka o dvě desítky na zhruba 50. Řada čerstvě zprivatizovaných pivovarů zkrachovala, jiné zavřeli noví vlastníci, protože se pivovary nehodily do plánů jejich výrobu koncentrujících skupin. Naopak zejména v posledních letech obrovským tempem přibývá restauračních minipivovarů.
 
V Česku je nyní zhruba 140 minipivovarů. Prakticky týden co týden někde otevírají nový podnik. Do tří let by podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně mohlo být podobných podniků v Česku až 220.
 
zdroj: ČTK