Mistr Yo-Yo Ma chystá na Jarní GALA pro Struny podzimu argentinské tango i Antonína Dvořáka

Do Jarního GALA pro Struny podzimu zbývají necelé dva měsíce a hvězda večera, americký violoncellista čínského původu Yo-Yo Ma, zaslal publiku pozdrav v podobě programu koncertu. Jak je u tohoto šestnáctinásobného držitele Grammy obvyklé, s nebývalou lehkostí proplouvá napříč nejrůznějšími hudebními žánry a staletími. Odpovídá tomu i výběr autorů pro koncert 27. dubna ve Španělském sále Pražského hradu. Vedle temperamentních skladeb nejvýznamnějších jihoamerických autorů 20. století se auditorium slavnostního večera dočká i klasických děl velikánů evropské hudební literatury Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse či Igora Stravinského.

Yo-Yo Ma, který je dnes bezesporu jednou z největších žijících osobností nejen klasické hudby, přijíždí do Česka po dlouhých 21 letech, tentokrát po boku své dvorní pianistky Kathryn Stott. Jeho dubnový koncert, na donátorském galavečeru ve prospěch festivalu Struny podzimu, tak právem patří mezi mimořádné kulturní události a řadí se i mezi výjimečné společenské akce sezóny. Více informací na www.strunypodzimu.cz.
 
Yo-Yo Movu lásku k jihoamerickým skladatelům ilustruje energická skladba Oblivion proslulého tvůrce „nového” tanga Astora Piazzolly. Dále zazní skladba Alma Brasileira neboli Brazilská duše brazilského komponisty Heitora Villa-Lobose, ve které jsou patrné prvky brazilské lidové hudby. Chybět nebude ani velmi populární Dança Negra M. Camarga Guarnieria, jež v sobě nese stopy blues i názvuků afrického folklóru. Uvedené skladby Yo-Yo Ma zvěčnil i na úspěšných CD Obrigado Brazil a Soul Tango, za které získal ceny Grammy v kategorii Best Classical Crossover Album.
 
Hned v úvodu večera však zazní melodická a efektní Italská suita Igora Stravinského. Večer vyvrcholí Sonátou pro housle a klavír č. 3 d moll op. 108 Johannesa Brahmse v úpravě pro violoncello a klavír. Při tak významné události nemůže v programu chybět ani tuzemský autor, kterým nebude nikdo menší než světově nejhranější český skladatel Antonín Dvořák. Jarní GALA pro Struny podzimu zpestří jeho náladové Čtyři romantické kusy pro housle a klavír op. 75, opět v úpravě pro violoncello a klavír.
 
Vstupenky je možné zakoupit ve Vstupenkovém centru Strun podzimu – Palackého 1, v sítích Ticketpro a Perfect System. Vstupenky je možné zakoupit či objednat také na www.strunypodzimu.cz. V ceně je welcome drink před začátkem koncertu.
 
Výtěžek z pátého galakoncertu bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. Koupí vstupenky v jakékoli cenové kategorii tak návštěvníci podpoří festival, navíc získají výjimečný hudební zážitek. V minulosti na Jarním GALA pro Struny podzimu vystoupili Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves a Gregory Porter. 
 
Profesionální „CV“ Yo-Yo My je opravdu pestré. Na jednu stranu vystupoval už pro osm amerických prezidentů (naposledy při inauguraci Baracka Obamy), na stranu druhou se angažuje v hudebním vzdělávání chudých komunit po celém světě. Jeho mistrovství obdivují jak milovníci klasické hudby, tak ti, kterým jeho Silk Road Ensemble otevřel svět world music. Yo-Yo ozdobil svou účastí také pečlivě vybrané nahrávací projekty z oblasti pop music. Ať už hraje klasický repertoár, world music či projekty z oblasti populární hudby, je pokaždé jednoduše dokonalý, suverénní a pokorný zároveň.  
 
Kromě šestnácti cen Grammy připomeňme prezidentskou Medaili svobody z roku 2010 nebo Polar Music Prize z roku 2012. Pan Ma je také velvyslancem míru OSN i členem prezidentova výboru pro umění a humanitní záležitosti. V roce 2009 vydala společnost Sony Classical box s kolekcí nahrávek shrnujících třicet let kariéry slavného cellisty ve stáji této značky, která obsahuje neuvěřitelných devadesát CD. Yo-Yo Ma často spolupracuje s hudebníky nejrůznějších stylů a národností. K nejznámějším a žánrově nejzajímavějším patří jeho album Hush se zpěvákem Bobbym McFerrinem, Appalachia Waltz a Appalachian Journey s Markem O'Connorem a Edgarem Meyerem a také dvě pocty brazilské hudbě Obrigado Brazil a Obrigado Brazil - Live in Concert ověnčené cenami Grammy. 
 
Prominentní britská klavíristka a dlouholetá komorní spoluhráčka Yo-Yo My Kathryn Stott se jakožto specialistka na tango podílela významnou měrou mj. na jeho CD Soul Tango a Obrigado Brazil. Pro značku Hyperion nahrála komplet sólových děl Gabriela Faurého, dále spolupracuje například s Trulsem Mørkem, Christianem Poltérou, klavírním triem Hermitage, Guyem Johnstonem nebo se smyčcovým kvartetem Doric.
 
Jarní Gala pro Struny podzimu 
Španělský sál, Pražský hrad 
neděle 27. dubna 2014 v 19.30 hod.