Mezinárodní koncern Lindab: čisté tržby v roce 2017 vzrostly na 826,6 mil. EUR

7. 03 2018 | Švédský mezinárodní koncern Lindab International AB, který působí ve 32 zemích včetně České republiky, zveřejnil své ekonomické výsledky za uplynulý rok. Přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponent z tenkostěnné oceli, lehkých střešních krytin, fasádních a okapových systémů především díky úspěchům své největší divize Products & Solutions zaznamenal celkový nárůst čistých tržeb v meziročním srovnání o 5 % na zhruba 826,6 mil. EUR (8,242 mld. SEK).  

Provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) dosáhl vloni zhruba 49,3 mil. EUR (492 mil. SEK). Na celkové vlně růstu jede také Lindab v České republice, který vloni investoval do automatizace výrobních procesů ve svém výrobním areálu v Praze-Ruzyni 1,47 mil. EUR (téměř 40 mil. Kč). Zatímco dřívější investice (přes 20 mil. Kč v roce 2015) byly realizovány za podpory švédské mateřské firmy, ty loňské již zajišťoval český Lindab s. r. o samostatně a využil při tom řady domácích subdodavatelů. V rámci automatizace a robotizace výroby má Lindab s. r. o. v plánu investovat např. do dalších tří robotických výrobních linek. Celkové investiční náklady českého Lindabu do projektu automatizace v období let 2015 – 2020 dosáhnou k 100 mil. Kč.

Fredrik von Oelreich, prezident a ředitel koncernu Lindab, k ekonomickým výsledkům uvedl: „Celkové čisté tržby koncernu vykazují růst již 17 čtvrtletí v řadě za sebou, a to především díky úspěchům divize Products & Solutions, která posílila svou pozici na několika klíčových trzích: především ve Švédsku, Velké Británii a Francii. Růst divize dosáhl v meziročním srovnání 9 %, její provozní zisk EBIT se zvýšil na 14,3 mil. EUR (143 mil. SEK). Výborné výsledky mají také naše divize Climate Solutions a Air Movement pro řešení vnitřního prostředí a vzduchotechniky v budovách. Hodně si od nich slibujeme i v letošním roce: naše kruhové potrubní systémy Lindab Safe a Lindab Safe Click jsou totiž první na světě, které získaly prestižní certifikaci Eurovent. Spadají do nejvyšší třídy těsnosti D, která v porovnání s třídou těsnosti A ušetří ročně 2 670 kWh na celkové spotřebě energie v kancelářské budově o 1 000 m2. Akvizicí největšího irského výrobce vzduchotechnického potrubí - společnosti A.C. Manufacturing, kterou jsme završili v prosinci loňského roku, naši pozici v oboru vzduchotechniky ještě dále posílíme. I když růst světových cen oceli, který se promítá do celého stavebního průmyslu, nadále ovlivňuje výsledky naší divize Building Systems, těší nás silná poptávka z Ruska a zlepšení celkového výsledku divize v posledním čtvrtletí loňského roku oproti stejnému období roku 2016.” 

Koncern Lindab je jedním z největších světových designérů, výrobců a prodejců kovových profilů pro stavební účely – ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů a dalších montážních prvků z tenkostěnné švédské oceli, jakož i potrubních a vzduchotechnických systémů. Tím je schopen poskytovat komplexní systémová řešení pro široké spektrum stavebních požadavků. Po celém světě zaměstnává 5100 lidí. 80 % jeho prodeje tvoří nebytová výstavba, zbytek činí bytová výstavba. V roce 2017 tvořil severský trh 46 %, střední a východní Evropa plus státy bývalého Sovětského svazu 18 %, západní Evropa 33 % a ostatní trhy 3 % celkového prodeje. V České republice působí Lindab s. r. o. od roku 1993 v oblasti Stavební komponenty a od roku 1996 také v oblasti Vzduchotechnika. V roce 2005 mateřská společnost Lindab AB koupila 100 % akcií Astron Buildings SA. Ta se v České republice stala třetí oblastí s názvem Building Systems. Všechny tři oblasti jsou nyní dceřinými společnostmi koncernu. V současné době Lindab v České republice zaměstnává na 800 lidí a pracovní příležitosti poskytuje nejen v Praze, ale také na jižní Moravě (výrobní závod Hustopeče u Brna a také pobočka v Brně). V hlavním městě má Lindab s. r. o. svou tuzemskou centrálu, sklady a výrobní závod, který otevřel v areálu v Praze-Ruzyni v roce 2003 při příležitosti 10. výročí působení na českém trhu. 
 

 

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO