Metanol zabil již 19 lidí, policie zadržela 17 podezřelých

Již 19 obětí a desítky hospitalizovaných s vážnými zdravotními problémy si v České republice vyžádala série otrav alkoholem obsahujícím nebezpečný metanol. V souvislosti s kauzou bylo zadrženo 17 podezřelých z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Na severu Moravy policisté zadrželi deset lidí. V Moravskoslezském kraji zemřelo zatím nejvíce lidí po otravách metanolem, dohromady 11. V Praze byl dnes hospitalizován 30letý muž. Je v kritickém stavu.

Otravy včetně případů končících smrtí se objevily v Moravskoslezském, Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji. Počet obětí dnes opět vzrostl. Pitva potvrdila otravu metanolem u šestašedesátileté ženy, kterou našel příbuzný v bytě v Havířově na Karvinsku. Hospitalizovaných je nyní podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera 27. Někteří lidé oslepli, zdravotní následky budou u mnohých trvalé.

Česko obdrželo z Norska 85 balení léku Fomepizol, který zpomaluje či blokuje přeměnu metylalkoholu na toxické produkty metabolismu. Praha dostala 20 balení, 15 Olomouc, 20 Ostrava a dalších 30 ještě do nemocnic dorazí. Heger soudí, že víc balení třeba nebude. Lék je vhodný zhruba pro pětinu pacientů, měl by tak stačit, i kdyby se otrávilo více než 400 lidí.
 
Jen v Moravskoslezském kraji obvinila policie osm lidí z trestných činů ohrožujících život a zdraví i z nedovoleného podnikání, a další dva zadržela. V noci na dnešek objevila nelegální stáčírnu na Novojičínsku. Byli v ní velkoobjemové nádoby i menší lahve. Policisté při deseti domovních prohlídkách zajistila 6500 věcí. ČTK to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý. Podle něj ale zatím nedopadli nejvyšší představitele skupiny, jež s nebezpečným alkoholem obchodovala.
 
Další dopadenou skupinou jsou čtyři lidé z Olomouckého kraje, konkrétně z Přerovska. Policisté u nich zajistili lahve, desítky z nich obsahovaly metylalkohol v různé koncentraci. Skupina je podle policie spojena i s případy obětí otrav, které jsou doposud v regionu čtyři. "Stoprocentně bude zadržen daleko větší počet osob," řekl dnes novinářům náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec.
 
Tři lidé byli zadrženi a dva z nich už obviněni ve Zlínském kraji. Obvinění čelí sedmatřicetiletý provozovatel večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, ve které si koupili alkohol lidé otrávení metanolem, a jednapadesátiletý muž, který do večerky nápoje dodával. Provozovatel obchodu byl po nálezu neokolkovaných lahví obviněn z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Dodavatele viní policie z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, neoprávněného podnikání a porušení předpisu o předmětech k označení zboží.
 
V garáži obviněného distributora ve Zlíně objevila policie ve čtvrtek stáčírnu, míchárnu a sklad nelegálního alkoholu s asi 500 lahvemi a etiketami různých likérek. Náměstek policejního prezidenta a vedoucí speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera řekl České televizi, že rozbory vzorků ze skladu potvrdily metylalkohol. Jeho přesný podíl v zajištěných alkoholických nápojích ale ještě není znám.
 
Jen za posledních 24 hodin hygienici zorganizovali 779 kontrol, SZPI asi 800, obchodní inspekce zhruba 250 a celníci 700. Policisté vykonali 7832 kontrol. Prověrky odhalily neokolkované lahve a další nádoby s alkoholickými nápoji, vzorky z podezřelých lahví se poté testují. Dnes oznámila policie, že například na Příbramsku obsahovalo nebezpečný metanol pět ze 40 odebraných vzorků. Po otravě zemřel jeden Středočech v pražské nemocnici. SZPI zatím vyhodnotila 121 z 228 odebraných vzorků, ale doposud nezjistila nadlimitní množství metanolu.
 
Dnes se opět sešel krizový štáb, který svolal ministr zdravotnictví. Omezení prodeje tvrdého alkoholu se podle rozhodnutí štábu nerozšiřuje. Nyní platný zákaz ale znamená i to, že prodejci musí láhve s destiláty odstranit i z výloh, regálů a pultů. Jinak jim hrozí milionové pokuty.
 
První letošní případ otravy metanolem se objevil 13. května, kdy zemřela starší žena v Havířově na Karvinsku. Patologové proto zpětně prověřovali pitvy 155 zemřelých v Moravskoslezském kraji. Souvislost dalších úmrtí s otravou metylalkoholem se ale neprokázala. "Smrt ženy z května byla s velkou pravděpodobností náhodná a nesouvisí s vlnou, které začala 3. září," řekl přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček.
 
zdroj: ČTK