Lidovci neuspěli s požadavkem zemědělství, trojkoalice je nejistá

Lidovci na dnešním jednání neuspěli u svých potenciálních koaličních partnerů ČSSD a hnutí ANO s požadavkem, aby obsadili ministerstvo zemědělství. Už ve čtvrtek bude o dalším postupu jednat celostátní výbor KDU-ČSL. Předseda strany Pavel Bělobrádek očekává, že odmítne alternativy, které zástupci ČSSD a ANO lidovcům nabízejí - ministerstvo práce v kombinaci s resortem dopravy nebo životního prostředí. Po týdnech vyjednávání, kdy zamýšlená koalice zformovala program, tak může na sporu o rozdělení křesel ztroskotat. 

Lidovci opakují, že jsou připraveni i na opoziční roli, nevylučují, že by mohli podpořit vznik dvoukoalice sociální demokratů a ANO. Podobně i reprezentanti ČSSD a hnutí vedeného Andrejem Babišem takový vývoj připouštějí. Zúčastnění politici ale zatím, aspoň navenek, za variantu číslo jedna označují trojčlennou vládní koalici s většinou ve Sněmovně. Politologové oslovení ČTK si nemyslí, že by se lidovci uchýlili k podpoře menšinové vlády, neplynula by podle nich z toho pro ně žádná výhoda. 
    
Pokud jde o návrh koaliční smlouvy, který strany vyjednaly v minulých týdnech a který se má stát základem vládního programu, dnes ho schválily předsednictvo a výbor hnutí ANO. Učinily tak jednomyslně, lidovci a ČSSD dokument podpořili již dříve. 
    
Hlavním problémem tak nyní zůstává spor o ministerstvo zemědělství, které lidovci označili za svou prioritu. Z ČSSD a ANO zaznívají hlasy, že KDU-ČSL nemá na toto ministerstvo odborníky a že křesťanský demokrat by mohl být příliš vstřícný při vydávání majetku v rámci církevních restitucí, v nichž tento resort hraje důležitou roli. Bělobrádek několikrát opáčil, že on by se stejnou logikou mohl ČSSD podezírat z toho, že její zástupce bude jako ministr zemědělství naopak církevní restituce účelově brzdit. Předseda KDU-ČSL také odmítl výtky, že lidovci nejsou schopni vyslat do čela úřadu experta na zemědělství. 
    
Šéf hnutí ANO Babiš, jehož firma Agrofert je významným zemědělským hráčem, dnes řekl, že spory o ministerstvo zemědělství jsou problémem sociální demokracie, ne jeho strany. "To není náš problém, to je problém pana (předsedy ČSSD Bohuslava) Sobotky," odvětil Babiš na dotaz, proč jeho strana odmítá, aby lidovci vedli resort zemědělství. Že má ANO takový postoj, přitom potvrdili jak zástupci KDU-ČSL, tak sociální demokracie. 
    
Spor o ministerstvo zemědělství se přenesl i na půdu profesních organizací, v pondělí vedení Agrární komory označilo kandidáty KDU-ČSL na ministra zemědělství za nedostatečně odborně fundované. Naopak Asociace soukromého zemědělství soudí, že výroky komory, jež má být apolitickou organizací, jsou lobbistickým tlakem. V čele resortu si prý zástupce KDU-ČSL představit umí. Prezidenta Agrární komory Jan Veleba dnes po poledni jednal s Bělobrádkem. "Já jsem vysvětlil panu předsedovi, proč se Agrární komora obává některých kandidátů KDU-ČSL," řekl ČTK Veleba. 
    
Dohoda na dnešní koaliční schůzce, které se zúčastnili dva zástupci za každou stranu, byla podle Bělobrádka aspoň na počtu postů ve vládě. ČSSD by jich měla mít osm, ANO sedm a lidovci tři. Každá strana by měla jednoho člena vlády bez portfeje, kteří by se zaměřili na otázku lidských práv a menšin nebo vědy, výzkumu a vzdělávání. Třetí člen kabinetu bez portfeje by vedl legislativní radu vlády. 
 
zdroj: ČTK