Kvůli mýtu přišel stát o dvě miliardy z EU

Ministerstvo dopravy muselo odepsat část dotace z Evropské unie na Pražský okruh, rozpočet na české dálnice tak přišel o dvě miliardy korun. Důvodem je to, že stát zvedl sazbu mýta, kterým si na stavbu silnic vydělává, čímž podle pravidel EU ztratil nárok na část peněz. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Stát má navíc problém vyčerpat bruselské peníze a podle dokumentů ministerstva dopravy je tak ohroženo až 16 miliard korun.

"První schvalování projektů Pražského okruhu proběhlo v roce 2008 a při výpočtu podpory se v té době počítalo s tehdy platnými sazbami mýta," řekl HN ředitel odboru evropských fondů na ministerstvu dopravy Marek Pastucha. Stát ale mýto od schválení evropské dotace už dvakrát zdražil. Ministerstvo dopravy proto muselo své žádosti o dotace přepočítat, protože na mýtu vydělá více, než původně nahlásilo. Zvýšený výběr mýta nahradí evropskou dotaci během 30 let.

Česko podle Pastuchy v konečném důsledku vydělá. Horizont 30 let je ale slabou útěchou, Česku by se peníze i kvůli rozpočtovým škrtům hodily hned, napsaly HN.

Stát má navíc problém vyčerpat bruselské peníze. Téměř jistě mimo jiné nestihne v požadovaném termínu do konce roku 2015 dokončit dálnici D8. Jen na ni má z Bruselu dostat osm miliard korun. A kvůli podezření z podvodu již Česko vrátilo 600 milionů korun dotací na výpadovku z Brna na Mikulov. Neprůhledná výběrová řízení mohou zase za to, že se již vzdalo dvou miliard korun na zvedání mostů na Labi.

Ministerstvo proto muselo najít náhradní projekty - hlavním má být modernizace dálnice D1. I její zahájení má však proti plánů několikaměsíční zpoždění.

zdroj: ČTK