Kriminalita v ČR vzrostla o sedm procent, může za to i amnestie

V České republice vzrostla meziročně kriminalita téměř o sedm procent. Jednou z příčin nárůstu je i amnestie exprezidenta Václava Klause. Loni policisté evidovali přes 325.000 trestných činů, objasněnost se pohybovala kolem 43 procent. Jde o čtvrtý nejnižší počet zjištěných deliktů za posledních 20 let, informoval dnes náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Podle něho se kriminalistům loni podařilo zajistit pachatelům majetek a peníze v hodnotě 8,5 miliardy, což je o 40 procent více než o rok dříve. 

"Amnestie je hlavním kriminogenním faktorem, ale ne jediným," uvedl Kučera. Od začátku loňského roku, kdy byla amnestie vyhlášena, již policie stíhá 40 procent z celkem 6300 propuštěných vězňů. 
    
Největší nárůst policisté zaznamenali u majetkových deliktů, které činí přes 60 procent celkové kriminality. "Největší nárůst zaznamenáváme u vloupání do rodinných domků," upozornil Kučera. Podle něho jde o meziroční nárůst přes 20 procent. "Je to částečně dáno tím, že v poslední době nastal boom rodinných domků. Souvisí to i s jejich nedostatečným zabezpečením," dodal. 
    
Vyšší počet deliktů však policisté evidovali i u loupeží, hospodářské trestné činnosti nebo drogových trestných činů. Počet odhalených drogových deliktů narostl o více než čtvrtinu. Podle Kučery je to způsobeno tím, že se policie na tento typ kriminality v poslední době více zaměřila. 
    
Celkem bylo stíháno v loňském roce 117.000 lidí, více než polovinu tvořili recidivisté. Kučera dnes také uvedl, že se stalo o šest méně vražd než loni, kdy jich bylo spácháno 188.
 
zdroj: ČTK