Komora: Řetězce prodávají potraviny se stále vyššími přirážkami

Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. Ty se pohybují od 30 až 40 procent u pečiva nebo výsekového masa až po více než 100 procent u některých mléčných výrobků. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé Potravinářské komory. Podle jejího ředitele Miroslava Koberny by snížení marží, které jsou v Česku vyšší než v západní Evropě, pomohlo zvýšení kvality potravin. Stát by proto měl využít prostředků k jejich omezení.

"Obchodní přirážky řetězců trvale rostou a od loňského roku se u většiny výrobků zvýšily nejméně o deset procent," uvedl Koberna. Podle prezidenta komory Miroslava Tomana je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou zboží vyšší u výrobků s vyšší přidanou hodnotou než u komodit, mezi něž patří mléko či výsekové maso.
 
"Pojďme hledat důvody, proč výrobek, který je dodáván za zhruba 100 korun, je prodáván za více jak 200," poznamenal Koberna. U některých specialit, jako jsou některé druhy šunky od malých výrobců podle Koberny, je konečná cena v obchodě oproti nákupní ceně až trojnásobná.
 
"Můj osobní názor je, že kdyby se dokázalo sáhnout do této oblasti obchodu, potraviny v Čechách by mohly být kvalitnější a mohly by být levnější, pouze zisky zahraničních řetězců by byly o něco menší," řekl Koberna s tím, že jediný, kdo s tímto může něco udělat, je stát.
 
zdroj: ČTK