Jazz, world music i současná vážná hudba v interpretaci absolutní světové špičky

Jazz, world music, současná vážná hudba, dávné tradice i nejžhavější současnost – to vše v interpretaci absolutní světové špičky. Na letošní Struny podzimu zavítají mezi 6. říjnem a 9. listopadem takové výjimečné osobnosti, jako jsou královna portugalského fada Mariza, respektovaný klavírista Ahmad Jamal, legendární komponista Steve Reich, festivalový objev Chris Thile spolu s fenomenálním klavíristou Bradem Mehldauem, fascinující osobnost, jihoafrický zpěvák a trumpetista Hugh Masekela či první dáma současného andaluského flamenka Estrella Morente. 

Pestrá paleta žánrů, kterou festival rozehraje, postaví nekompromisní modernu vedle pevných kořenů hudební tradice několika kultur. Sofistikovanou rafinovanost najdeme v sousedství spontánní živelnosti, životní moudrost vedle kreativní mladistvé hravosti. „Nesázíme jen na zvučná jména, snažíme se pro české publikum objevovat také nové umělce a přinášet tak našim návštěvníkům nečekané hudební setkání a zážitky,“ přibližuje letošní program Marek Vrabec, umělecký ředitel Strun podzimu. Předprodej vstupenek začíná dnes, tedy 15. dubna. Více informací na www.strunypodzimu.cz.
 
Struny podzimu letos nabídnou pozoruhodný vhled do současné world music i jejích dávných kořenů. Slavnostní zahájení ve Státní opeře bude patřit Marize, ikonické ambasadorce portugalského žánru fado. „Jsme rádi, že Marizu můžeme uvést nyní, kdy se po letech zdařilých inovací a experimentů vrací s pokorou i grácií ke kořenům fada – tohoto portugalského blues, které přivedla do nejprestižnějších koncertních domů po celém světě," líčí Marek Vrabec. Na Pyrenejský poloostrov zavedou po pěti festivalových týdnech posluchače i tóny závěrečného koncertu, jenž bude ve Stavovském divadle patřit královně flamenka 21. století Estrelle Morente, pokračovatelce slavného andaluského muzikantského rodu, jejíž křišťálově čistý, emocemi nabitý hlas a okouzlující šarm dávají flamenku nové impulzy.
 
Napříč staletími bude v Pražské křižovatce znít ohlas dávné perské mystiky ve vystoupení íránského mistra strunného historického nástroje setaru Hosseina Alizâdeha, kterého doprovodí virtuózní perkusista Pejman Hadadi. Další pravidelná festivalová výprava za poznáním tajemství lidského hlasu již tradičně v českém muzeu hudby povede za bezmála devět století starým mystériem gruzínské mužské vokální polyfonie v podání sboru Didgori.
 
Festival představí ikonu soudobé (nejen) vážné hudby Steva Reicha i mladé tvůrce jdoucí v jeho šlépějích. Steve Reich je jedním ze zakladatelů minimalismu a zároveň jednou z největších osobností moderní hudební historie. Na Strunách podzimu se na Nové scéně ND aktivně zúčastní uvedení svého raného díla pro dva páry rukou Clapping Music. Kompletní Reichův Drumming zazní v provedení ansámblu bicích nástrojů cenou Grammy oceněného perkusisty Colina Currieho. Jednou z nejrespektovanějších inovátorek na poli současné hudby je mladá izraelská violoncellistka Maya Beiser, která zaujme vytříbenou virtuozitou, šarmem a neotřelým vizuálním pojetím svého vystoupení včetně projekcí, stejně jako zapojením vlastního softwaru, a která si svůj sólový debut odbude v bývalém kině pod Veletržním palácem. 
 
Každoročně zní Strunami podzimu jazz v jeho nejrůznějších podobách a i letos představí jak matadory světových pódií, tak špičkové hráče nejsoučasnějšího ražení. Šest dekád je na špici jazzové karavany klavírista Ahmad Jamal, kterého počítal ke svým nemnohým inspirátorům i velký Miles Davis. Ikona africké hudby, charismatický moudrý muž a jeden z nejlepších jazzových trumpetistů světa Hugh Masekela provede v komorním duu se svým dlouholetým spoluhráčem a přítelem, klávesistou Larry Willisem, posluchače v pražském Rudolfinu napříč tzv. American Songbookem, tedy Americkými standardy. Ke Strunám podzimu patří také objevy. Tím letošním je původně bluegrassový dnes  všestranný virtuóz na mandolínu a zpěvák Chris Thile, jemuž bude sekundovat jeden z nejkreativnějších jazzových klavíristů současnosti Brad Mehldau, kterého jako první v Česku představily právě Struny podzimu. 
 
Pořadatelé samozřejmě pamatují i na nejmladší publikum a na 18. a 19. října opět chystají komponovaný víkend Struny dětem. Na závěrečné afterparty – klubové noci festivalu Struny podzimu SPOTLIGHT  - se představí 12. listopadu v klubu Roxy mladé výjimečné talenty ze zahraničí i domácí scény. Detailní programy budou zveřejněny později.
 
Struny podzimu vstupují do svého devatenáctého ročníku s věrnými partnery v čele se společností Telefónica Czech Republic a investiční skupinou KKCG. „Dlouholeté přízně našich generálních partnerů si velmi vážíme. Spolupráce je pro nás inspirací a zároveň závazkem připravit festival vždy tak, aby naplnil své poslání,” říká Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu. „Děkujeme Strunám podzimu za objevné a nezapomenutelné zážitky. Jsme rádi, že je naše jméno pevně spjato s tímto festivalem po dlouhých čtrnáct let,“ hodnotí Jakub Chytil, člen představenstva společnosti Telefónica Czech Republic. 
 
„Vždy oceňujeme profesionalitu, kvalitu a originalitu. Festival Struny podzimu pro nás vše výše uvedené ztělesňuje (svou neotřelou dramaturgií vhodně doplňuje klasické hudbě zasvěcenou Dvořákovu Prahu, kterou též dlouhodobě podporujeme),“ dodává za investiční skupinu KKCG Robert Kolář, člen dozorčí rady. Dlouhodobé angažmá skupiny v oblasti kultury mimo jiné v loňském roce ocenilo Kennedy centrum udělením Gold Medal in the Arts za kulturní filantropii Karlu Komárkovi.
Do rodiny partnerů festivalu tradičně patří hlavního města Praha, Ministerstvo kultury ČR, PRIVAT BANK a dále mecenáši Karel a Michaela Janečkovi. Struny podzimu mají i významné partnery z mediální oblasti v čele s Českou televizí, Českým rozhlasem a Hospodářskými novinami.
 
Předprodej vstupenek
Prodej vstupenek na všechny koncerty začíná 15. dubna 2014. Vstupenky jsou dostupné on-line na www.strunypodzimu.cz, ve Vstupenkovém centru Strun podzimu a dále v sítích Perfect System, Ticketpro a Eventim. Zbylé vstupenky je možné zakoupit i v den koncertů v místě konání vždy od 18.30 hodin. 
 
Vstupenkové centrum Struny podzimu je na adrese Palackého 740/1, 110 00 Praha 1, 3. patro. E-mail: vstupenky@strunypodzimu.cz, tel. +420 606 021 050. Otevřeno od 15. 4. do 27. 6. pondělí – čtvrtek 10.00 – 18.00 hod., pátek 10.00 – 15.00 hod. Infolinka pro dotazy k prodeji vstupenek je k dispozici v pracovních dnech od 8.00 do 16.30 hod. na tel. +420 226 539 623, případně též na e-mailu vstupenky@colosseum.eu.
 
Věrným návštěvníkům nabízí Struny podzimu opět finanční zvýhodnění - při on-line nákupu obdrží za každých vynaložených 2000 Kč poukaz na slevu v hodnotě 200 Kč, který lze uplatnit při dalším nákupu. Podmínkou pro získání věrnostního poukazu je registrace na www.strunypodzimu.cz před nákupem vstupenek. Tradičně budou poskytovány slevy pro držitele průkazů ISIC, ITIC a seniory nad 65 let, děti, držitele průkazek ZTP a ZTP-P a školy. I v letošním roce mohou zájemci využit tzv. studentský speciál – vstupenku za 100,- Kč opravňující ke vstupu do sálu a zaujmutí volných sedadel a přístavků po 3. zvonění.