Iva Bittová vydává nové autorské album umně spletené z vlastních vzpomínek a životních zkušeností

Album bylo nahráno v akusticky mimořádném a duchovně inspirativním prostoru poutního kostela Sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Pět na místě improvizovaných skladeb vzniklo právě pod vlivem génia loci této stavby. Další kompozice zrály při jejích sólových koncertech několik let a vstřebaly tak zkušenosti a atmosféru mnoha odlišných světových destinací. Sama Iva Bittová označuje své nejnovější album za "zrcadlo svého života".

Entwine / Proplétám: Tak se jmenuje nové sólové album hvězdy světové alternativní hudební scény Ivy Bittové, natočené pro bratislavský label Pavian Records v akusticky mimořádném a duchovně inspirativním prostoru poutního kostela Sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Pět na místě improvizovaných skladeb vzniklo pod vlivem génia loci této stavby, vybudované v letech 1719-1722 geniálním architektem Janem Blažejem Santinim, a odráží i symboliku pěticípé hvězdy půdorysu kostela. Dalších sedm kompozic zrálo při sólových koncertech výjimečné umělkyně několik let, a vstřebalo tak zkušenosti a atmosféru mnoha odlišných světových destinací.
"Entwine je jakousi reflexí, nebo chcete-li zrcadlem mého života. Proplétáním životních zkušeností, nálad, barev tónin i tónů se podařilo uplést hudební textovou mozaiku tohoto alba, které s úctou a velkým respektem věnuji mému dlouholetému blízkému člověku Václavu Havlovi,"  říká ke své nové nahrávce Iva Bittová.
Iva Bittová je výhradní interpretkou a autorkou hudby.  Inspirativní texty našla například ve sbírce Uspávanky moravského básníka Jana Skácela, u Gertrudy Steinové či Růženy Danielové, romské ženy, která jako jediná z rodiny přežila holokaust. Právě její text, napsaný v Osvětimi, Iva Bittová před časem upravila pro housle a hlas na žádost televize BBC. Dalšími slovy přispěli autorčini britští přátelé, hudebník Chris Cutler a novinář a muzikolog Ken Hunt.
Album Entwine/Proplétám Ivy Bittové obsahuje celkem dvanáct autorských skladeb a vyjde na přelomu února a března v České Republice a na Slovensku na labelu Pavian Records u vydavatelství Dr. Horák. Více informací na www.bittova.com a www.drhorak.sk.
Autorské sólové album vydává Iva Bittová po dlouhých 20 letech. Vloni vydala album u prestižní mnichovské značky ECM legendárního producenta Manfreda Eichera, které vyvolalo vřelý ohlas po celém světě. Jeden z recenzentů napsal: „Bittová dokáže znít, jakoby přicházela z nějakého naprosto jiného prostoru, jakoby její písně vycházely ze samotné podstaty země, ale její improvizace nikdy nezní odcizeně…“ a dodává: "Fragmenty, jak se 12 skladeb nazývá, by v rukách jiného byly bezvýznamné, ale Bittová vám je předvede tak, že nestačíte zírat. A to je kvalita, která dělá tohle album, pro něž platí beze zbytku základní atribut, že méně je více, tak přitažlivé." Některé ze skladeb - Fragmentů se objeví v jiném pojetí i na novém albu Entwine/Proplétám, natočeném na Zelené Hoře. Slibují tak návaznost na mezinárodně ceněné dílo a hlavně další mimořádný hudební zážitek, který vždy setkání s Ivou Bittovou posluchačům přináší.