Hlasohled naučí jak naslouchat svému hlasu – s Ivou Bittovou a Smadar Emor

Příležitost učit se od nejlepších pravidelně nabízí účastníkům svých workshopů centrum pro práci s lidským hlasem Hlasohled. Na závěr roku připadají hned dvě originální akce. Vedení dílny, jež účastníkům otevře dveře do světa improvizace a kompozice, se ujme jedna z nejvýraznějších postav české alternativní scény, umělkyně s bezpočtem hudebních tváří Iva Bittová.

Osmého prosince na dílně s výstižným názvem Umět naslouchat svému hlasu představí účastníkům rozmanité způsoby, jak probudit své hudební myšlení a jak se vyjádřit prostřednictvím hudby. „Nejdůležitější je otevřená mysl a spousta energie. Snažím se, aby účastníci vyjadřovali svoje nejhlubší emoce, aby svoji duši otiskli do zvuku a abychom přímo na dílně probudili proud tvořivosti,” popisuje workshop Iva Bittová.

Možnost prozpívat a protančit se do Nového roku nabídne poslední letošní workshop Hlasohledu, který se uskuteční 30. a 31. prosince. Pod vedením mezinárodně uznávané izraelská tanečnice a choreografky Smadar Emor budou účastníci dvoudenní hlasově-pohybové dílny Melodické tělo – Já: vytváření hlasových portrétů společně objevovat sílu propojování pohybu a zvuku. „Otevřeme naše tělo jeho přirozeným podnětům a rytmům a přirozenému proudění melodičnosti. Budeme se vyjadřovat bohatým vokálním jazykem našeho vnitřního já a vyzkoušíme si krátké sólové improvizace. Budeme pracovat se starými kreolskými písněmi, abychom prohloubili svou znalost rezonancí a tělové muzikality,“ popisuje bohatý program workshopu Smadar Emor. Další informace a registrační formuláře na www.hlasohled.cz

Dílna Umění naslouchat svému hlasu s Ivou Bittovou proběhne 8. prosince od 10 do 17.30 hod v koncertním sále muzea v Roztokách. Cena je 1700 Kč. Dílna Melodické tělo – Já: vytváření hlasových portrétů se Smadar Emor se uskuteční 30. a 31. prosince od 10 do 17 hod v prostoru Contemporary v Národním domě na Vinohradech, cena je 1750 Kč a 1550 Kč pro studenty a osoby na rodičovské dovolené. Pořadatelem je Hlasohled - centrum pro práci s lidským hlasem, vedené zpěvačkou a lektorkou Ridinou Ahmedovou.

Zpěvačka, houslistka a skladatelka Iva Bittová je nepřehlédnutelnou postavou tuzemské a i světové hudební scény. V současnosti žije v USA, a přestože v České republice koncertuje pravidelně, dílny vede zpravidla pouze v zahraničí. „Jsme velice rádi, že Iva přijala naše pozvání a dala tak těm, kteří se o muziku zajímají, příležitost něčemu se přiučit a strávit den ve společné hudební práci a tvorbě,“ líčí Ridina Ahmedová z centra Hlasohled. V rámci své dílny nabídne Iva Bittová účastníkům vhled do svého jedinečného přístupu k improvizaci a kompozici. Zvláštní pozornost bude věnována vlivu přírodních a přirozených zvuků, které u samotné Bittové vytváří nadstavbu nad její klasickou techniku.

Rodačka z Bruntálu patří v mezinárodním kontextu k nejvýraznějším osobnostem české alternativní scény. Prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes experimentální jazz a rock až k hostování v opeře (Donna Elvíra v originální adaptaci Mozartova Dona Giovanniho, Struny podzimu 2006) a úpravám skladeb vážné hudby. Vyniká osobitým používáním hlasu, zálibou v melodiích odkazujících jak k hudební avantgardě, tak ke světu prostých dětských popěvků, přirozeností i neodolatelnou energií, s nimiž objevuje další hudební světy.

Smadar Emor je tanečnice, choreografka a lektorka. Věnuje se vlastní umělecké tvorbě, ale zároveň pracuje s ostatními umělci jako terapeutka. Vystudovala Bezalelovu Uměleckou Akademii, katedru Environmentálního designu a Rubinovu Hudební a taneční Akademii v Jeruzalémě (katedra Eshkol Wachmana Pohybové notace). Své akademické vzdělání dále rozvíjela vyšším odborným studiem různých metod týkajících se pohybu jako je hlas, divadlo a alternativní léčebné metody. Ovlivnila ji především Feldenkraisova metoda, Alexandrova technika, Kontaktní improvizace (pracovala s americkými umělci jako např. Lisa, Nelson, Steve Paxton a Daniel Lepkoff) a tanec buto. Dále se učila terapii hlasem v pohybu (voice movement therapy) u Paula Newhama z Velké Británie a pracovala s Maud Robartovou. V roce 2004 Smadar založila „Centrum Synapse pro výzkum lidského hlasu”, kde jako hlavní umělecký a terapeutický nástroj používá vlastní metodou “Hlas v integraci s pohybem”.

Centrum pro práci s lidským hlasem Hlasohled existuje již osmým rokem. Tvůrcům tohoto projektu, který má v záhlaví motto „objevovat a otevírat svůj hlas“ se podařilo zaplnit prázdný prostor v českém kulturním prostředí tím, že vytvořili platformu pro dílny, semináře a další vzdělávací programy určené širokému spektru zájemců o zpěv, možnosti práce a průzkumu lidského hlasu - hlasovým profesionálům, pedagogům, studentům i laikům z řad široké veřejnosti. Cílem aktivit je představovat různé osobité způsoby práce s hlasem, s důrazem na kulturně specifické, mimoevropské přístupy.