Právě se nacházíte:

Folkové Podviní 2011

Folkový festival v kamenném hradišti vysočanského Podviní se letos uskuteční už poosmé. Jako každoročně je krásnou příležitostí sejít se s přáteli a poslechnout si skvělou muziku a ještě k tomu v nádherném prostředí.

Vždyť kde jinde už by měl být folkový festival, když ne v přírodním parku, ukrytém v kouzelném zákoutí právě našeho obvodu? FOLKOVÉ PODVINÍ patří k Praze 9, jejímu kulturnímu životu a naštěstí už i k tradicím. A popravdě, zvykli jsme si, že je i příjemnou předzvěstí blížících se prázdnin. Vždyť k čemu jinému už by měly písničky a zvuk akustických kytar víc patřit?

A že se letošní program nadmíru vydařil, o tom už není v tuto chvíli asi pochyb. No, posuďte sami.

Letošní osmý ročník festivalu zahájí skupina vynikající muzikantky Gabriely Vermelho MARACA, a to se svým projektem Zimbova. Láska a zrada v moravskoslovenských baladách, které dostaly bluesové, jazzové, ale i rockové aranžmá. Maraca je typickou ukázkou toho, že tři lidé v kapele na skvělou muziku někdy úplně stačí .

Jako druhý účinkující vystoupí slovenská dvojice ROMANIKA. Démonická zpěvačka a kytaristka Ika Kraicová, doprovázená svým kontrabasistou, zpívá velmi expresivní temné balady, s texty básnířky Evy Luky. Tématem písní jsou osudy žen, které rozhodně neměly na růžích ustláno. A uhrančivý zpěv ve spojení s hudbou a texty je na české i slovenské folkové scéně vskutku neobyčejným zážitkem.

Třetím z účinkujících bude SLÁVEK JANOUŠEK. Toto jméno, tuším, není třeba představovat, neboť hluboké vody českého folku čeří tento pán již drahně let. Snad jen, že v současnosti vystupuje se svým kytarovým kolegou LUBOŠEM VONDRÁKEM a v roce 2009 vydali společné cd "Koncert z pásku 1985" s historickým, ale moc pěkným materiálem. Jinak poslední regulérní Slávkovo cd nese výstižný název "Nestíhám". Nechme se překvapit, s čím nás oba pánové překvapí a dojde-li i na sitár.

A poté vstoupí na pódium už skutečná legenda - skupina C&K VOCAL! Toto vokální uskupení oslavilo nedávno své čtyřicáté narozeniny, a to velkým koncertem na prknech Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Pětičlenná skupina vystoupí s doprovodnou kapelou a zazní i legendární písně ze 70. a 80. tých let. Toto těleso vystupuje jen zcela vyjímečně a proto i koncert v prostředí kamenného hradiště slibuje nevšední zážitek. Stejně jako loňské vystoupení Spirituál Kvintetu!

Dalšího z vystupujících rovněž není třeba dlouze představovat. PAVLÍNA JÍŠOVÁ A PŘÁTELÉ hovoří samo za sebe. Unikátní hlas této dámy českého folku většina z nás dobře zná, a to ať už z jejích sólových alb, či ze spolupráce Pavlem Žalmanem Lohonkou, Druhou Trávou ... Pod slovem Přátelé se ukrývají výteční bluegrassoví muzikanti, hrající i v dalších legendárních uskupeních, jako např. Reliéf, Monogram... a sličná dcera zpěvačky svou máti nadáním ani krásou rozhodně nezapře. Kytary, kontrabas, flétny ... a krásné hlasy - je nepochybně proč a nač se těšit!

A závěr večera bude patřit rovněž klasikům - tentokrát trampské písně a konec konců i tohoto festivalu. HOP TROP - trojice neučesatelných, trampů tělem i duší, která v loňském roce oslavila třicet let svého pozemského vytí i bytí. A to s velkou parádou, slavnostním koncertem v Hudebním divadle v Karlíně. Řeknete možná, divné místo pro oslavu trampské legendy - ale kde jinde vidět ty tři ve slušivých oblecích a ještě k tomu s orchestrem v zádech? Dvě kytary, basa a syrovej sbor hlasů, ale hlavně písničky, které jdou od srdce a rovnou k srdci. Na nic si nehrajou, protože kdyby si hráli, nebyl by to Hop Trop. Jejich písničky uslyšíte u všech ohňů, na vodě, ale i ve svý hlavě. A to pokaždý, když necháte město za zády a pohltí vás les, řeka či nekonečný cesty.S nimi jsme tenhle festival začínali, po celou jeho existence ho provází a jsme moc rádi, že ani letos tu nebudou chybět! Zkrátka HOP TROP a FOLK v Podviní k sobě patří.
Nebe nám budiž onoho dne milostivo a Vy buďte v počtu hojném s námi!, tam v údolí, kde bude zatraceně dobrá hudba znít!
 
A nezbývá než říct: TĚŠÍME SE NAVIDĚNOU, PŘÁTELÉ!!!

čtvrtek 2.6. 2011 od 16:30 - 22:00
v kamenném hradišti přírodního parku vysočanského Podviní (cca 3 min. od metra Českomoravská i Vysočanská) info park
8. ročník open air festivalu 

Na letošním ročníku vystoupí:
PAVLÍNA JÍŠOVÁ A PŘÁTELÉ
C&K VOCAL
HOP TROP
JANOUŠEK + VONDRÁK
ROMANIKA (SK)
MARACA

VSTUP VOLNÝ!!!

www.praha9.cz