Festival reSITE už za měsíc nabídne desítky pozitivních a podnětných příběhů o městech, architektuře

Vyloučené sociální skupiny, nezaměstnanost, přehlcená doprava, málo, nebo naopak až příliš mnoho zeleně, rozmělnění výstavby, pasivní občané… Téměř s jistotou se v zadání pro zpracovatele územních či strategických plánů objevuje některý z těchto problémů, jež by studie měly řešit. Festival a odborná konference reSITE, které v nových prostorách Forum Karlín v Praze začíná už za měsíc, nabídne 19. a 20. června bezpočet možností, jak popsané jevy řešit. Pořadatelům se totiž podařilo opět získat skvělé řečníky z celého světa, kteří se o své zkušenosti podělí nejen na konferenci, ale i v rámci několika souběžných workshopů.

Odbornou konferenci opět doplní akce pro nejširší veřejnost. Nejen Pražané se mohou těšit na výstavy, cyklojízdu, přednášky či videomaping tvůrčí jednotky Lunchmeat. Na městské plánovaní a budoucnost měst se zaměřují hned dvě výstavy ve festivalovém centru Forum Karlín.  Výstava s názvem Myslet město představí konkrétní příklady transformace deseti světových měst, například Paříže, Lagosu, Londýna, São Paula, Barcelony či Bilbaa.  Druhá výstava Who creates the city? připravená Goethe Institutem ve spolupráci s kurátory Deutsches Architekturzentrum Berlin, která představuje vítězné urbanistické projekty programu Weltstadt. Více informací o festivalu a přihlášky na konferenci jsou k dispozici na www.resite.cz.
 
Pořadatelé festivalu reSITE vypsali také fotografickou soutěž o nejzajímavější fotografie příkladných řešení veřejného prostoru nebo zajímavých detailů města a vítěz poté vzejde z veřejného hlasování prostřednictvím facebookové stránky reSITE. Podrobná pravidla soutěže na http://buff.ly/RiezyA. Výherci získají volné vstupenky na konferenci a další zajímavé ceny. 
 
Program konference reSITE byl sestaven tak, aby oslovil nejen developery a investory, architekty a designéry, ale rovněž zástupce municipality – starosty, pracovníky stavebních úřadů nebo odborů rozvoje. O tom, jak může oživené prostranství spojit téměř celé město, přijede přednášet BENEDETTA TAGLIABUE – jedna z mála celosvětově úspěšných architektek, jejíž realizace tržnice St. Catarina v Barceloně je z hlediska městského urbanismu považována za ikonickou. Zcela jiný recept na prosperující a fungující město nabídne VLADIMÍR LEDECKÝ, starosta Spišského Hrhova, který ukázkově integroval romskou komunitu do obnovy a správy majetku, společenského i kulturního života. Dokonce s takovými výsledky, že se do města stěhují lidé z širokého okolí.
 
Na reSITE tradičně nebudou chybět ani světové hvězdy architektury a urbanismu. K nejvýznačnějším bezesporu patří ADRIAAN GEUZE – spoluzakladatel studia West 8, které je podepsáno pod úchvatným projektem Borneo v Amsterdamu, nové městské čtvrti na vodě. Mnozí jej znají i díky aktuální realizaci nového ostrova Governor Island v New Yorku, který se stane bezplatným přírodním parkem. Revitalizaci jiného ostrova – sv. Patrika v Calgary – řídí další přednášející architekt zvučného jména MARK JOHNSON.
 
Celkem se během dvou dnů konference, jež se jako první akce tohoto druhu uskuteční v nových prostorách Fora Karlín, představí na tři desítky zkušených a praktikujících odborníků, kteří publiku představí přes sto konkrétních realizací a postupů. „Víme, že na teorii není čas. Naším cílem je, aby si na sedm set očekávaných účastníků odneslo hmatatelné výstupy, řešení, zkušenosti, jak zlepšit život ve městech. Prostor nebude jen v rámci konference, ale i během doprovodného programu,“ říká Martin Berry, zakladatel a ředitel reSITE, jež se svým obsazením vypracovala během tří let na nejprestižnější akci zaměřenou na plánování, architekturu, krajinářství a ekonomiku životního prostředí ve střední Evropě.