Festival La Película ukáže, jak se španělští filmaři a diváci perou s realitou

České distribuční premiéry i archivní perly, politicky nekorektní komedie i psychologická dramata, výpravy do historie, mystický horor, španělský western či atraktivní a především aktuální dokumenty – nadcházející festival La Película již podeváté představí zdejšímu kulturnímu publiku pestrou mozaiku tvůrců, témat a žánrů spjatých se španělskou filmovou produkcí současnosti i minulosti. Festival španělských filmů odstartuje v úterý 18. února v kině Světozor a setrvá zde až do neděle 23. února a celkem nabídne na dvě desítky celovečerních snímků. Od 20. do 23. února španělština rozezní i sál brněnského kina Scala, poté se od 24. do 26. února festival přesune na plátna kina Central v Hradci Králové a ostravského Minikina. 

Slavnostní zahájení bude patřit tuzemské premiéře jednoho z aktuálně divácky neúspěšnějších španělských snímků Čarodějnice ze Zugarramurdi, jenž byl v noci z neděle na pondělí oceněn hned 8 cenami Goya. Receptem na úspěch režiséra Álexe da le Iglesia je groteskní komedie plná politicky nekorektního a černého humoru. Podobné ingredience volil při tvorbě svého posledního filmu Rozkoš v oblacích i uznávaný režisér Pedro Almodóvar. Inspirován žánrem screwball comedy (ztřeštěná komedie) je snímek věrným otiskem španělské populární kultury postfrankistického období v 80. letech.
 
Letošní ročník se však ponese nejen v duchu nejnovějších počinů, v rámci speciálního cyklu rovněž připomene snímky držitelů ceny Čestný Goya. Ocenění udělované španělskou Filmovou akademií již téměř třicet let vzdává hold režisérům, hercům a všem profesím spjatým s filmovou produkcí. „Díky výročním cenám Goya jsme nalezli vhodný jednotící prvek pro výběr některých letošních filmů. Festival tak poskytne ojedinělou sondu do španělské filmové tvorby v rozmezí téměř tří dekád a nabídne návštěvníkům unikátní směs snímků, které jinde nemají možnost vidět. Mimochodem jde o poučné srovnání, jak tamní tvůrci a diváci reagují na realitu – před třiceti lety a dnes. Soudím, že aktuálně přibývá ironie, satiry, nekorektnosti, stejně jako ohlédnutí do minulosti,“ říká David Čeněk, dramaturg festivalu La Película. Diváci budou moci zhlédnout filmy s prvky magického realismu či westernu, komedie i horor, kterýžto žánr zejména v posledních letech patří k pilířům španělské kinematografie.
 
Festival je pořádán Velvyslanectvím Španělska v Praze, Institutem Cervantes a kinem Světozor, hlavním partnerem je společnost Telefónica Czech Republic. Vstupenky je možné rezervovat v předprodeji na internetových stránkách nebo v pokladnách jednotlivých kin za cenu od 80 do 110 Kč. Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ.