Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

FAČR má dostat informace k sázkařské aféře od policie ve čtvrtek

30. 09 2013 | Fotbalová asociace ČR ve čtvrtek zřejmě obdrží klíčové informace související s nedávno odstartovanou sázkařskou aférou. FAČR má dopisem vyrozumět policejní Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. ČTK to dnes řekl bezpečnostní manažer asociace Martin Synecký. Asociace je tak blízko tomu, aby zjistila jména všech osob či klubů, které v kauze figurují. Ve čtvrtek by tak disciplinární komise mohla odstartovat i řízení s obviněnými. 

Pro asociaci, která v celém případu figuruje jako poškozená strana, je klíčovým dokumentem usnesení o zahájení trestního stíhání. Toho se ale zatím od protikorupční policie nedočkala. Ve čtvrtek má být podle Syneckého už všechno jinak. 
    
"Záleží samozřejmě na tom, jaké informace od policie dostaneme. Pokud se tam ve čtvrtek objeví konkrétní jména, nebude nic bránit tomu, aby FAČR obratem zahájila vlastní řízení po linii disciplinární komise," uvedl Synecký. 
    
Disciplinární komise se sejde ve čtvrtek odpoledne, už během dopoledne by však FAČR mohla obdržet policejní usnesení. Kvůli možnému ovlivňování zápasů v různých soutěžích bylo před dvěma týdny obviněno dvanáct osob, ale o jménech se zatím pouze spekuluje. 
    
Mluví se o stoperu druholigových Bohemians Janu Halamovi. Ten v pražském klubu hostuje z Českých Budějovic. Police vyslýchala také teplického obránce Davida Jablonského, který pak ale zasáhl do dalších utkání svého týmu. Zajímala se také o hráče působící na nižších úrovních. Ovlivňovány prý mohly být i zápasy Juniorské ligy.
    
Policejní akce začala 11. září ráno na různých místech České republiky. Protikorupční útvar při vyšetřování spolupracuje se slovenskými kolegy. Strakonický okresní státní zástupce Miroslav Kelyman, který případ dozoruje, pak sice navrhl, aby tři z obviněných byli vzati do vazby, ale strakonický soud to 13. září zamítl. 
    
Gang podle policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových sázkových kancelářích. Skupina za poslední rok údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku. 
    
Klíčovou roli v aféře spojené s ovlivňováním výsledků utkání v České republice měla podle slovenské policie skupina Slováků, která prý manipulovala také duely nejvyšší slovenské fotbalové soutěže. 
    
Skupina podle slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara za poslední rok ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice i na Slovensku. Na úplatcích hráčům prý rozdala minimálně 210.000 eur (5,4 milionu korun), na zápas údajně připadly úplatky v rozmezí od 2000 do 60.000 eur. Slovenská policie odhadla, že prostřednictvím sázení gang vydělal na jednom zápase až 50.000 eur. Podvodníci mohli sázet u zahraničních společností, nejspíše z Asie. 
    
V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení. Konkrétní trestní sazba za oba trestné činy se ale odvíjí mimo jiné od výše prospěchu, který pachatel zamýšlel získat. Pachatele lze potrestat také zákazem činnosti, propadnutím majetku nebo pokutou. 
    
Na fotbalové půdě disciplinární komise může hráči zastavit činnost na dva roky až pět let a udělit pokutu až do výše půl milionu korun, pokud k provinění došlo v první, nebo druhé lize. U nižších soutěží jsou i úměrně nižší pokuty. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Letos po rekordních prázdninách se v Praze 8 děti vrátily do školních lavic. Popřát jim tvůrčí atmosféru, nové kamarády, spoustu zážitků a úspěchy přišli i zástupci radnice. Na ZŠ Ústavní vítal ...

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Dopřejte si luxusní péči o vaše vousy jako v klasickém pánském holičství. Upravená tvář, ať už na hladce oholená nebo se zastřiženým strništěm je znakem každého gentlemana. Pro pohodlnou úpravu ...

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Více než 200 let po průmyslové revoluci má většina výrobků a staveb přesně definované technické parametry pro zhodnocení kvality, zvláště pokud je na nich nebo na jejich vlastnostech závislá ...

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

Společnost Banking Software Company (BSC), největší bankovní softwarehouse v České republice, byla zařazena mezi doporučené dodavatele řešení v oblasti digitální transformace bankovnictví v rámci ...

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Od 8. června 2020 se základní školy otevřely také pro II. stupně, což navazuje na postupné rozvolňování vládních opatření. Ty byly z kraje března zavedeny, aby omezily šíření epidemie koronaviru. ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO