Druhý ročník Festivalu íránských filmů se zaměří na děti

Po ženách, které byly určující pro první ročník Festivalu íránských filmů, bude jeho druhé pokračování zasvěceno dětem. Úspěch úvodního ročníku přehlídky ukázal jasný zájem tuzemského publika o tuto oblast kinematografie a jeho otevřenost k novým, v Česku zatím nepříliš reflektovaným tématům. Děti si íránští tvůrci vybírají jako častý motiv – jen některé hrané i dokumentární snímky však dosahují mezinárodních kvalit. A právě ty budou v pražském kině Světozor k vidění od 9. do 13. ledna 2013. 

„První ročník Festivalu íránských filmů lákal diváky především na oscarový Rozchod Nadera a Simin, který ostatní snímky neprávem trochu zastínil. Druhý ročník představí ještě silnější a ucelenější kolekci klenotů íránské kinematografie, které bude propojovat ústřední téma - dítě, a to bez ohledu na rok vzniku vybraného filmu “ říká Kaveh Daneshmand z v Praze působící produkční skupiny Tokada Productions, která Festival íránských filmů vymyslela a celý jej produkuje.

Diváci se tak můžou těšit například na příběh osmiletého chlapce s názvem Kde je dům mého přítele? (1987) známého režiséra Abbase Kariostamiho, který se představil i na předchozím ročníku festivalu. Dalším lákadlem bude silný film Běžec (1990) Amira Naderiho, pojednávající o malém chlapci, který přijde o svůj domov během války, a jako jedinou možnost, jak si splnit své životní sny, vidí zápis do školy.
 
Druhý ročník přinese také hned několik novinek. Vedle dopoledních projekcí pro základní a střední školy k nim patří rovněž Afghánský den – projekce vybraných nejlepších filmů afghánské kinematografie v jednom večeru, jež doplní živá hudba a další doprovodné akce.
 
Další programové novinky a konkrétní filmy, které se na festivalu představí, budou upřesněny v průběhu prosince. Předprodej vstupenek se rozeběhne 2. ledna 2013. Více na www.iranianfilmfestival.cz nebo www.kinosvetozor.cz.