Do ČR přiletí záchranáři, kteří po zemětřesení pomáhali v Nepálu

Do Česka se dnes vrátí tým český zdravotníků a hasičů, který od začátku května pomáhal v Nepálu poničeném dvěma silnými zemětřeseními. Během téměř měsíčního působení v himálajské zemi ošetřil přes 1100 zraněných.

První zemětřesení postihlo Nepál 25. dubna a už 1. května začal na místě neštěstí pomáhat český tým tvořený devíti lékaři, deseti zdravotními sestrami, 14 hasiči a jedním tlumočníkem. V polovině května po druhém silném zemětřesení se část týmu obměnila a letoun, kterým posily dorazily, přivezl i zásoby, léky a humanitární pomoc. 
    
Záchranáři působili ve městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Svou činnost tam ukončili v pondělí. Veškerý nespotřebovaný zdravotnický materiál předali tamnímu zdravotnickému centru jako humanitární pomoc. Pro potřeby místních v Nepálu nechali také stany a další vybavení, které poslouží těm, kteří kvůli zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. 
    
Do vlasti členy týmu dopraví letadlo, které vyletělo ve čtvrtek z Prahy a do Nepálu vezlo humanitární pomoc ze Slovenska. 
    
Nedávná zemětřesení v Nepálu si vyžádala zhruba 8700 mrtvých, 16.800 zraněných a stovky tisíc lidí připravila o jejich domovy. Svým rozsahem a počtem obětí se stala nejhorší katastrofou v moderní historii horské země. Kromě přímé pomoci poslali Češi na veřejné sbírky ve prospěch Nepálu přes 30 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK