Do Čech míří The Duke Ellington

Orchestr, který v roce 1923 Duke Ellington založil a vtiskl mu jedinečnou tvář, zamíří na konci dubna do České republiky. V Brně bude koncert 27. dubna teprve druhým vystoupením od otevření  nově vybudovaného a unikátního Sono Centrum Music Clubu. Ten se pyšní neotřelým a moderním designem, nadstandardním komfortem i vybavením.  Den před tím, tedy 26. dubna, se koncert uskuteční v prostoru o poznání tradičnějším – ve Velkém sále pražského Paláce Lucerna. Právě zde byl před dvěma lety koncert beznadějně vyprodán.

Ač by se dalo říct, že jde o jazzový orchestr, Duke Ellington tvořil prostě jen „americkou hudbu“, která byla nadžánrová. Orchestru vtiskl jedinečný zvuk a dal příležitost mnoha skvělým hudebníkům, kteří často dali přednost před sólovou kariérou právě tomuto uskupení. Některých členů souboru si dokonce tak vážil, že jim napsal skladby na míru a někteří zas naopak napsali skladby přímo pro orchestr.
 
Nebýt Duka Ellingtona, dost možná by dnešní jazz, pop a vlastně ani rock nebyly to, co jsou. Orchestr působí na scéně již přes devadesát let a pod vedením svého prvního kapelníka posunul jazz ve 20. – 40. letech o několik úrovní výš – z putyk a klubů rozličné pověsti do koncertních síní po celém světě.
 
Vstupenky na koncert The Duke Ellington Orchestra, který proběhne 26. 4. 2014 ve Velkém sále pražské Lucerny a 27. 4. v brněnském Sono Music Clubu, jsou k dispozici exkluzivně v předprodejní síti Ticketpro. Jejich cena začíná na 890 Kč. Veškeré další informace na www.brnokoncert.cz
 
Během své hudební kariéry získal Duke Ellington 12 cen Grammy, složil přes dva tisíce skladeb a v čele svého orchestru odehrál na dvacet tisíc koncertů po celém světě. Orchestr vedl od roku 1923 až do své smrti v roce 1974, pak jej převzal jeho syn Mercer a po jeho skonu umělecké dědictví i nadále střeží další členové rodiny. Orchestr pod vedením pianisty Thomase Jamese dnes s vysokou profesionalitou, tvořivým respektem a svěžím espritem udržuje a rozvíjí kapelníkův odkaz. 
 
Pavel Tesař z pořádající agentury Brnokoncert říká: „Jsme rádi, že můžeme opět zprostředkovat českým a moravským posluchačům jedinečně autentický poslech evergreenů z autorské dílny věhlasného jazzmana. Slyšet Caravan, Take the A-Train, It Don't Mean a Thing (If It Ain't Got That Swing) nebo Mood Indigo v jejich podání je neopakovatelný zážitek.“
 
Pečlivou práci a vysokou hráčskou i uměleckou úroveň jako základní kánon v orchestru stanovil samotný Ellington. Ten v letech 1923 až 1931 dotvářel celkovou tvář svého tělesa, aby se pak od 30. let Duke Ellington and his Orchestra staly ikonickým synonymem toho nejlepšího, co Amerika dala hudebnímu světu.