Developeři v Praze loni prodali 6737 nových bytů

Trh s novým bydlením se v loňském roce i přes rekordní druhé čtvrtletí meziročně mírně propadl. Developeři v Praze loni prodali celkem 6737 nových bytů, tedy o 263 bytů méně než v rekordním roce 2015. Na konci roku zájem o nové byty opět mírně rostl, ve čtvrtém čtvrtletí se prodalo celkem 1675 nových bytů. Na prodejích se výrazně podílely rekordně nízké úrokové sazby u hypoték, naopak zpomaloval ho nedostatek nových bytů.  

„Loňský rok byl ve znamení rekordně nízkých úrokových sazeb, které každým měsícem hledaly nové dno. Zájemců o nové bydlení proto bylo loni mnohem více, než v minulých letech. Developeři dokonce museli u jednotlivých bytů vytvářet pořadníky s více vážnými zájemci. Byty šly tak rychle na odbyt, že developeři přidávali do prodeje projekty téměř vyprodané či zarezervované díky zájmu v předprodejích. Kvůli novému zákonu o spotřebitelských úvěrech, který zpřísňuje poskytování hypoték, i omezujícímu doporučení ČNB přestat poskytovat některé typy hypoték však tento prodejní boom na přelomu loňského a letošního roku skončil,“ poznamenal Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

Právě legislativní změny platné od prosince vedly k tomu, že prodeje nových bytů v posledním čtvrtletí opět rostly, mezikvartálně o 15,8 procenta. „Lidé chtěli na poslední chvíli využít příznivějších podmínek pro financování vlastních nemovitostí. Proto po letním útlumu prodeje v předvánočním období opět rostly. Dotáhnout celý rok k rekordním hodnotám roku 2015 však ani prodejní horečka posledních měsíců nedokázala,“ podotkl Korec.

Bytů v nabídkách developerů je nejméně za poslední dekádu a počet stále klesá

Důvod je jasný: obrovský nedostatek nových bytů. Ceníky pražských developerů v posledním roce výrazně prořídly, za posledních 12 měsíců se jejich nabídka ztenčila o ohromných 2454 bytů. Na konci roku zůstávalo v cenících developerů jen 3346 dostupných bytů, což je nejméně za celou dobu monitoringu pražského developerského trhu, jehož výsledky EKOSPOL zveřejňuje už deset let. Od října do prosince přitom developeři do nabídky zařadili jen zhruba tisícovku nových bytů, zatímco klientům jich prodali 1675.

„Enormní apetit kupujících brzdil hlavně panující legislativní Kocourkov a neskutečně dlouhý povolovací proces. Liknavost úřadů a nedodržování správních lhůt pro vydávání stanovisek vede k tomu, že developerské firmy nemají takřka co stavět. Podle posledních zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) propadl za prvních deset měsíců loňského roku počet zahájených bytů v bytových domech meziročně o hrozivých 70 procent na 875 bytů. Takřka polovina (45 procent) z toho přitom připadá na dva projekty EKOSPOLU – Výhledy Barrandov a Viladomy Dubeč. Obávám se, že tento pro stavaře a developery nepříznivý trend se ani letos nezmění a zásoba dostupných bytů bude opět klesat. Očekávám proto, že se celoroční prodeje propadnou až na hranici 6000 bytů,“ odhaduje Korec.