Developeři chtějí stavět hlavně ve Vysočanech, Karlíně a Zličíně

Developeři v pražských městských částech plánují masivní stavbu nových bytů. Jen ve Vysočanech je aktuálně rozpracováno šest lokalit s rozlohou několika desítek hektarů, upozornila realitní poradenská společnost CBRE. Velký zájem je také o Karlín, Holešovice, Modřany a Zličín.

"Aktuálně například ve Vysočanech monitorujeme šest rozpracovaných lokalit s rozlohou několika desítek hektarů," uvedl Jan Hospodář ze společnosti CBRE s tím, že mnoho developerů oživilo zájem o několikafázové rezidenční projekty. Trendem posledních let přitom byly spíše jednofázové projekty do sta bytových jednotek.
 
K oživení investičního a developerského apetitu pomohlo podle CBRE srovnání úrovní nabídky a poptávky do stejných cenových relací. "Zatímco v posledních letech se buď nabízely problémové projekty za rozumnou cenu, které ale nikdo nechtěl, a dobré projekty byly v omezeném množství za nereálné ceny, dnes se na trhu objevují zajímavé nabídky v dobrých lokalitách a za rozumné ceny," uvedla CBRE.
 
Rezidenční developeři podle Hospodáře kupují projekty se stavebním povolením, u kterých je možné ihned zahájit stavbu, i rozvojová území, které vyžadují práci na změně územního plánu a získání všech potřebných povolení.
 
K developerům, kteří plánují v příštích letech silnou výstavbu nových bytů, patří oba největší hráči na pražském trhu. Central Group i Ekospol chtějí postavit tisíce bytů za miliardy korun. Nahrává jim k tomu aktuální situace na pražském rezidenčním trhu, kdy přibývá zájemců o koupi bytu. Jen během devíti měsíců letošního roku prodali developeři v hlavním městě 4250 nových bytů, což je meziročně o 22,7 procenta více. Developeři odhadují, že celkové letošní prodeje vzrostou proti loňsku o deset procent na 5500 až 5600 bytů. Na konci třetího čtvrtletí bylo v nabídce developerů v Praze 7000 nových bytů s celkovou ceníkovou hodnotou 32 miliard korun.
 
zdroj: ČTK