Deset dní po volbách má dohodnutou koalici většina krajských měst

Deset dní po komunálních volbách je dohoda o koalici ve většině krajských i dalších statutárních měst. Z krajských měst se o povolební spolupráci ještě vyjednává v Praze, Ostravě, Liberci, Českých Budějovicích a Pardubicích. Shoda na primátorovi je v 15 z 26 statutárních měst. V dalších dvou je jasné, z které strany primátor vzejde.

Nejvíc primátorských křesel zatím obsadí ČSSD a místní politická hnutí, budou mít po pěti primátorech. ANO 2011 bude mít čtyři a po jednom Starostové a nezávislí (STAN), ODS a KSČM.
 
Z trojice největších měst je zatím o složení nové rady jasno pouze v Brně, zatímco v Praze a Ostravě strany úspěšné ve volbách ještě k dohodě nedospěly. Brněnskou radnici podle podepsané koaliční smlouvy povede vítězné hnutí ANO s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených a primátorem bude lídr ANO Petr Vokřál. Mimo tak zůstane ČSSD, jejíž primátor Roman Onderka město řídil posledních osm let.
 
Primátor se zřejmě změní také v hlavním městě. Dosavadní šéf pražské radnice Tomáš Hudeček skončil ve volbách s TOP 09 až na druhém místě za ANO a po vnitrostranických sporech TOP 09 opustil. Na základních bodech programu možné pražské koalice se zatím domluvili zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Koalice po vzoru vládní spolupráce by ale měla jen těsnou většinu.
 
V Ostravě zatím není jasno ani o možné koalici. Volby zde vyhrálo hnutí ANO, které preferuje spojení s hnutím Ostravak, lidovci a ODS. Také vedení místního hnutí Ostravak dává přednost spolupráci s ANO, zvažuje ale i jiné varianty, pokud se povolební vyjednávání nepohnou.
 
V devíti ze 13 krajských měst vyhrálo volby ANO, zatím ve třech se ale jeho zástupci do rady nedostali a primátora v nich bude mít ČSSD. Sociální demokraté se v Olomouci zhruba den od konce voleb dohodli na koalici s ODS, KDU-ČSL a TOP 09, rada se zástupci ČSSD, ODS a lidovců bez vítězného ANO bude také v Plzni a Jihlavě.
 
Rychlá olomoucká dohoda vynechávající vítězné ANO vyvolala roztržku na vládní úrovni. Šéf ANO a místopředseda vlády Andrej Babiš řekl, že ČSSD se v Olomouci spojila s kmotry. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mu nepřímo vzkázal, aby nebrečel a zeptal se svých vyjednávačů, proč nezvládli povolební jednání.
 
Místo primátora by mělo vítězné ANO obsadit vedle Brna v Ústí nad Labem, kde město ovládne s místním hnutím PRO! Ústí, a v Pardubicích, kde hledá pro koalici s ČSSD dalšího partnera. Zlín má vést i další čtyři roky primátor za STAN Miroslav Adámek, Hradec Králové a Karlovy Vary zástupci místních sdružení Hradecký demokratický klub Zdeněk Fink a Karlovarská občanská iniciativa Petr Kulhánek.
 
Z místních hnutí a sdružení by měly mít primátora také Přerov, Chomutov a Kladno. Největší středočeské město by měl vést zdejší bývalý primátor za ODS Milan Volf, jehož politickou kariéru přerušila obžaloba ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V Mladé Boleslavi by mělo zůstat primátorské křeslo Raduanu Nwelatimu z ODS, do čela Havířova by se měl podle podepsané koaliční smlouvy postavit zástupce komunistů. ČSSD má mít primátora vedle tří krajských měst ještě v Jablonci nad Nisou a Karviné.
 
Vítězná ODS možná skončí bez radních v Teplicích, kde je pro některé zvolené strany problémem dlouholetý primátor Jaroslav Kubera. Koalici, která by občanské demokraty poslala do opozice, se zde pokouší vyjednat druhá Volba pro Teplice. O vlastní koalici bez vítězné Změny pro Liberec vyjednává ANO, které ve volbách v Liberci skončilo druhé. V Českých Budějovicích dohodu vyjednávajících ANO, ČSSD a lidovců komplikuje neshoda na počtu radních pro jednotlivé strany.
 
zdroj: ČTK