Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Deset dní po volbách má dohodnutou koalici většina krajských měst

21. 10 2014 | Deset dní po komunálních volbách je dohoda o koalici ve většině krajských i dalších statutárních měst. Z krajských měst se o povolební spolupráci ještě vyjednává v Praze, Ostravě, Liberci, Českých Budějovicích a Pardubicích. Shoda na primátorovi je v 15 z 26 statutárních měst. V dalších dvou je jasné, z které strany primátor vzejde.

Nejvíc primátorských křesel zatím obsadí ČSSD a místní politická hnutí, budou mít po pěti primátorech. ANO 2011 bude mít čtyři a po jednom Starostové a nezávislí (STAN), ODS a KSČM.
 
Z trojice největších měst je zatím o složení nové rady jasno pouze v Brně, zatímco v Praze a Ostravě strany úspěšné ve volbách ještě k dohodě nedospěly. Brněnskou radnici podle podepsané koaliční smlouvy povede vítězné hnutí ANO s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených a primátorem bude lídr ANO Petr Vokřál. Mimo tak zůstane ČSSD, jejíž primátor Roman Onderka město řídil posledních osm let.
 
Primátor se zřejmě změní také v hlavním městě. Dosavadní šéf pražské radnice Tomáš Hudeček skončil ve volbách s TOP 09 až na druhém místě za ANO a po vnitrostranických sporech TOP 09 opustil. Na základních bodech programu možné pražské koalice se zatím domluvili zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Koalice po vzoru vládní spolupráce by ale měla jen těsnou většinu.
 
V Ostravě zatím není jasno ani o možné koalici. Volby zde vyhrálo hnutí ANO, které preferuje spojení s hnutím Ostravak, lidovci a ODS. Také vedení místního hnutí Ostravak dává přednost spolupráci s ANO, zvažuje ale i jiné varianty, pokud se povolební vyjednávání nepohnou.
 
V devíti ze 13 krajských měst vyhrálo volby ANO, zatím ve třech se ale jeho zástupci do rady nedostali a primátora v nich bude mít ČSSD. Sociální demokraté se v Olomouci zhruba den od konce voleb dohodli na koalici s ODS, KDU-ČSL a TOP 09, rada se zástupci ČSSD, ODS a lidovců bez vítězného ANO bude také v Plzni a Jihlavě.
 
Rychlá olomoucká dohoda vynechávající vítězné ANO vyvolala roztržku na vládní úrovni. Šéf ANO a místopředseda vlády Andrej Babiš řekl, že ČSSD se v Olomouci spojila s kmotry. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mu nepřímo vzkázal, aby nebrečel a zeptal se svých vyjednávačů, proč nezvládli povolební jednání.
 
Místo primátora by mělo vítězné ANO obsadit vedle Brna v Ústí nad Labem, kde město ovládne s místním hnutím PRO! Ústí, a v Pardubicích, kde hledá pro koalici s ČSSD dalšího partnera. Zlín má vést i další čtyři roky primátor za STAN Miroslav Adámek, Hradec Králové a Karlovy Vary zástupci místních sdružení Hradecký demokratický klub Zdeněk Fink a Karlovarská občanská iniciativa Petr Kulhánek.
 
Z místních hnutí a sdružení by měly mít primátora také Přerov, Chomutov a Kladno. Největší středočeské město by měl vést zdejší bývalý primátor za ODS Milan Volf, jehož politickou kariéru přerušila obžaloba ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V Mladé Boleslavi by mělo zůstat primátorské křeslo Raduanu Nwelatimu z ODS, do čela Havířova by se měl podle podepsané koaliční smlouvy postavit zástupce komunistů. ČSSD má mít primátora vedle tří krajských měst ještě v Jablonci nad Nisou a Karviné.
 
Vítězná ODS možná skončí bez radních v Teplicích, kde je pro některé zvolené strany problémem dlouholetý primátor Jaroslav Kubera. Koalici, která by občanské demokraty poslala do opozice, se zde pokouší vyjednat druhá Volba pro Teplice. O vlastní koalici bez vítězné Změny pro Liberec vyjednává ANO, které ve volbách v Liberci skončilo druhé. V Českých Budějovicích dohodu vyjednávajících ANO, ČSSD a lidovců komplikuje neshoda na počtu radních pro jednotlivé strany.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Začal školní rok, do lavic zasedlo i 1012 prvňáčků na 15 základních školách Prahy 8

Letos po rekordních prázdninách se v Praze 8 děti vrátily do školních lavic. Popřát jim tvůrčí atmosféru, nové kamarády, spoustu zážitků a úspěchy přišli i zástupci radnice. Na ZŠ Ústavní vítal ...

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Co dělá gentlemana? Upravené vousy

Dopřejte si luxusní péči o vaše vousy jako v klasickém pánském holičství. Upravená tvář, ať už na hladce oholená nebo se zastřiženým strništěm je znakem každého gentlemana. Pro pohodlnou úpravu ...

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Česku chybějí přesná kritéria pro hodnocení kvality preventivních oprav asfaltových vozovek

Více než 200 let po průmyslové revoluci má většina výrobků a staveb přesně definované technické parametry pro zhodnocení kvality, zvláště pokud je na nich nebo na jejich vlastnostech závislá ...

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

BSC ZAŘAZENA GARTNEREM MEZI VZOROVÉ DODAVATELE PRO BANKOVNÍ DIGITALIZACI

Společnost Banking Software Company (BSC), největší bankovní softwarehouse v České republice, byla zařazena mezi doporučené dodavatele řešení v oblasti digitální transformace bankovnictví v rámci ...

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Velký návrat do školních lavic během června! Průzkum ukázal, že děti by o 2 roky prázdnin nestály

Od 8. června 2020 se základní školy otevřely také pro II. stupně, což navazuje na postupné rozvolňování vládních opatření. Ty byly z kraje března zavedeny, aby omezily šíření epidemie koronaviru. ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO