ČSOB loni stoupl čistý zisk o 37 procent na 15,3 miliardy korun

Československá obchodní banka (ČSOB), která patří k největším tuzemským bankovním skupinám, loni vykázala čistý zisk 15,3 miliardy korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 37 procent. ČSOB o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Růstu pomohl prodej podílu v ČSOB Pojišťovně a nízká srovnávací základna z roku 2011, kterou ovlivnila tvorba opravných položek vůči řeckým státním dluhopisům. 

Tyto opravné položky ČSOB předloni ubraly z čistého zisku 2,5 miliardy korun. Prodej podílu v ČSOB Pojišťovně do KBC Insurance přinesl bance 1,2 miliardy Kč. "ČSOB v roce 2012 prodala zbývající expozici na řecké (1,4 miliardy Kč), španělské (0,6 miliardy Kč) a italské (0,9 miliardy Kč) státní dluhopisy. ČSOB tak nemá žádnou expozici vůči vybraným zemím jižní Evropy," uvedl uvedl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. 

Objem vkladů banky vzrostl v roce 2012 o tři procenta na 630 miliard korun. Objem úvěrů loni stoupl o osm procent na 476,1 miliardy Kč. "Růst úvěrového portfolia v roce 2012 dokazuje, že i přes útlum hospodářství pokračuje poptávka po úvěrových produktech. Podobný vývoj můžeme očekávat i letos," upozornil Kavánek. 
    
"Rok 2012 pro nás byl velmi úspěšný, zčásti díky jednorázovým transakcím, jako byl prodej ČSOB Pojišťovny. I přes postupně rostoucí tlak na čistou úrokovou marži jsme dokázali zlepšit svůj provozní zisk, a to díky silnému růstu obchodních objemů," doplnil vrchní ředitel pro řízení financí Bartel Puelinckx. Provozní výnosy banky stouply o čtyři procenta na 35 miliard Kč. 
    
Růst čistého úrokového výnosu o procento na téměř 25 miliard Kč byl podle Puelinckxe tažen rostoucím objemem poskytnutých úvěrů. Pokles čistého výnosu z poplatků a provizí o 12 procent na 5,5 miliardy Kč ovlivnily hlavně odložené náklady na akvizici v penzijním fondu a dekonsolidace správy aktiv. Bez těchto vlivů by čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o tři procenta kvůli vyšším poplatkům placeným distribuci. 
    
Náklady na úvěrové riziko se meziročně snížily o 11 procent na 1,575 miliardy Kč. Kapitálová přiměřenost banky koncem roku činila 15,2 procenta, poměr úvěrů ke vkladům představoval 75,2 procenta. Podíl úvěrů po splatnosti, tedy více než 90 dnů po splatnosti, klesl na 3,6 procenta hrubého objemu. 
    
Do skupiny ČSOB patří vedle banky například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, ČSOB Penzijní fond Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy. 
    
Právě středoevropské aktivity KBC včetně Česka výrazně přispěly k dvojnásobnému růstu zisku KBC ve čtvrtém čtvrtletí na 309 milionů eur (7,8 miliardy Kč). 
 
zdroj: ČTK