ČNB podle odhadů sazby nezmění ani nezahájí intervence

Bankovní rada České národní banky ponechá podle analytiků oslovených ČTK na svém zasedání ve čtvrtek 1. srpna úrokové sazby na rekordním minimu. Nejdříve by mohla centrální banka podle odhadů hýbat se sazbami na na konci příštího roku. Většina ekonomů se rovněž domnívá, že díky aktuálně slabší koruně nejsou na pořadu dne ani devizové intervence proti posílení koruny.  

 "Stále není důvod, proč by banka měla se sazbami jakkoli hýbat. Snížení do záporných hodnot je velkým rizikem s nejistým výsledkem, proto se k němu banka téměř určitě neodhodlá. Pro růst sazeb, a tedy utažení měnové politiky, není jediný důvod a celkově by to zabrzdilo ekonomiku," uvedla analytik Home Credit Michal Kozub.
 
Současný výhled vývoje ekonomiky a inflace vede podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka k tomu, že ještě řadu měsíců zůstane klíčová úroková sazba ČNB na technické nule. "První zvýšení sazeb by mohlo přijít na přelomu let 2014 a 2015," uvedl.
 
V případě intervencí podle Kozuba rozhodně zazní silné hlasy pro to, aby byly zahájeny. "Ale bude jich stále menšina, a bankovní rada tedy zůstane u stejného názoru jako v minulých měsících. A to, že je připravená zasáhnout, ale situace si to zatím nevyžaduje," dodal.
 
"Pravděpodobnost měnových intervencí pro oslabení koruny se podle našeho názoru od předchozího měnového zasedání mírně snížila, a to zejména kvůli o něco lepším makroekonomickým datům," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko.
 
Při kurzu poblíž 26 koruny za euro nevidí důvod pro použití devizových intervencí ani analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. "Nedomnívám se, že nová prognóza přesvědčí v tuto chvíli další členy bankovní rady k tomu, aby pro použití intervencí hlasovali," uvedl.
 
Analytik firmy Akcenta Miroslav Novák upozornil, že na jedné straně je část členů bankovní rady pro zahájení intervencí. Tam podle něj pravděpodobně patří guvernér Miroslav Singer, viceguvernér Vladimír Tomšík a mediálně nejhlasitější zastánce intervencí Lubomír Lízal. Do druhé skupiny, které jsou proti intervencím, řadí Pavla Řežábka, Kamila Janáčka a Evu Zamrazilovou. "Jazýčkem na vahách je podle mě hlas druhého viceguvernéra Mojmíra Hampla. Pokud se v bankovní radě najde většina pro další uvolnění měnové politiky, mohou být intervence spuštěny ještě během léta," uvedl.
 
Bankovní rada ve čtvrtek projedná i novou makroekonomickou prognózu. Jednání se zúčastní všech sedm členů bankovní rady. Kvůli setkání členů bankovní rady s ministrem financí Janem Fischerem a některými jeho náměstky posunula centrální banka zveřejnění rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb z 13. hodiny na 14. hodinu. Pravidelná tisková konference bankovní rady k měnověpolitickému rozhodnutí a nové makroekonomické prognóze ČNB se pak uskuteční v 15:30 namísto standardních 14:30.
 
Autor: ČTK