Celníci zadrželi 16 tun zdravotně závadných para ořechů z Bolívie

Pražští celníci zadrželi ve čtvrtek 16 tun zdravotně závadných para ořechů z Bolívie. Ořechy obsahovaly nebezpečné aflatoxiny, které patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. Zásilka se na trh nedostane, sdělila tisková mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková.

"Celou zásilku není možno propustit do volného oběhu a musí být vyvezena mimo území Společenství, popřípadě bude zničena na náklady dovozce pod celním dohledem," uvedla Kurková.
 
Laboratorní testy Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistily, že povolený limit deset mikrogramů na kilogram byl překročený téměř osmkrát. "Vzorek jsme odebrali v rámci zesílené kontroly potravin z třetích zemí," sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Dovozcem zboží je pražská společnost Diana company, která zboží odebrala od bolivijského exportéra.
 
Zdravotně závadné potraviny zadrželi celníci také například na začátku června, šlo o dvě tuny bambusových výhonků z Vietnamu. V únoru to byla ovocná želé, sušená zelenina a houby z Vietnamu, loni se na trh nedostaly závadné nudle, sójové omáčky, rýže a kachní jazyky z Číny. Para ořechy z Bolívie s nadměrným obsahem aflatoxinu do Česka dorazily i v roce 2010, ani tehdy se celá 16tunová zásilka nedostala do volného prodeje.
 
Aflatoxiny jsou v přírodě skupina mykotoxinů produkovaných plísněmi z rodu Aspergillus. Podle odborné literatury jsou toxické a patří mezi nejsilnější karcinogeny. U člověka mohou způsobit genetické změny, narušit imunitní systém a podporují vznik rakoviny.
 
zdroj: ČTK