BSA bude vyplácet odměny za dopadení softwarových pirátů

Aliance výrobců počítačových programů bude nabízet odměnu za dopadení a usvědčení softwarových pirátů. Vyplatí deset procent z uhrazené škody. Business Software Alliance (BSA) to oznámila na dnešní tiskové konferenci. Aktivita se nelíbí Pirátské straně, která ji považuje za "křížovou výpravu" proti podnikatelům a doporučila malým firmám využívat tzv. svobodný software, který je bezplatný.

Podle mluvčího BSA Jana Hlaváče cílí program placených lovců pirátů na firmy a organizace, které systémově zneužívají softwarové licence, nikoliv na malé nepodstatné případy.
 
"Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc korun. Licence specializovaných programů se může vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci," uvedl Hlaváč.
 
Nárok na odměnu bude mít oznamovatel až v okamžiku, kdy odhalená firma zaplatí odškodné výrobci softwaru. Průměrná úhrada škody se přitom loni pohybovala kolem 300.000 korun, ale v některých případech přesahovala i jeden milion Kč. Celkově výrobci podle BSA kvůli nelegálnímu softwaru přichází o 3,8 miliardy Kč ročně. Nejvíce se nelegálně používají operační systémy, kancelářské balíky, antiviry, grafické programy a hry.
 
Oznámení případu pirátství bude nutné učinit přes formulář na internetové adrese www.softwarelegalne.cz. Odměnu BSA neposkytne v případě porušení mlčenlivosti oznamovatele nebo při lži nebo záměrném zkreslení informace.
 
Podle místopředsedkyně Pirátské strany Lenky Matouškové řešení, které rekrutuje běžné občany, aby za peníze udávali firmy, jež údajně nemají v pořádku softwarové licence, vzbuzuje velkou kontroverzi. "To je věc určité úrovně morálního vědomí, kdy člověk umí rozlišit, kdy je potřeba něco ohlásit, aby bylo zabráněno poškození, ublížení někomu, kdo se nedokáže sám účinně bránit. Přepadení, zneužívání, okradení stařenky, rozkradení materiálu na stavbu domova důchodců, trafiky pro politiky a další podobné případy. Ale nabízet prachy za udávání, navíc v případě, že škoda je naprosto pofidérní, to je podstatně horší než domnělý přestupek sám," dodala.
 
Podobný systém odměn pro lovce pirátů funguje například ve Velké Británii, USA, Jihoafrické republice nebo ve Švédsku. V ČR je podle BSA zhruba 35 procent počítačových programů používáno nelegálně.
 
Autor: ČTK